blackjack oyna

'HARİTACILIK ÇOK MEŞAKKATLİ BİR MESLEK'

Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü ile Harita ve Kadastro Programı tarafından "Harita Sektöründe Teknolojik Gelişmeler ve Uygulamalar" konulu etkinlik gerçekleştirildi.
Bu haber 2015-05-26 23:43:03 tarihinde eklenmiştir.

Hitit Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonu'nda düzenlenen etkinliğe, Doç. Dr. Muzaffer Kahveci ve Yüksek Mühendis Erkan Baygül konuşmacı olarak katıldılar.

 

'İYİ Kİ HARİTACI OLMUŞUM'

Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, "Haritacılık çok meşakkatli bir meslek. Üniversitemizdeki yaşanan gelişmeler ve başarılar da haritacı olmamdan kaynaklı. İyi ki haritacı olmuşum ve çokta mutluyum" dedi.

Haritacılık mesleğinin sabır ve birçok sıkıntıya katlanmayı gerektiren bir meslek olduğunu dile getiren Rektör Alkan, haritacılık mesleğinin zor bir meslek olduğu kadar maalesef maddi getirisi ve prestijinin de düşük olduğunu ifade etti.

Bunun nedeninin ise mesleğin inşaat altındaki kürsü olarak kalmasına ve halihazırda haritanın ötesinde sınırlarının çok fazla genişletilmediğinden kaynaklanmasına bağlayan Rektör Alkan, "Ancak şu anda 2-2,5 milyar GPS cihazı var, 2020'li yıllarda da 7 milyara çıkması öngörülüyor" diye konuştu.

 

'AMACIMIZ, DONANIM SAHİBİ OLMAYI SAĞLAMAK'

Etkinliğin amacının haritacılığın artık dünyadaki yeni uygulamalarından bahsederek dünyadaki çehrenin değiştiğini göstermek olduğunu vurgulayan Rektör Alkan, "Bizler hem meslektaşlarımıza bir açılım sağlamak hem üniversite olarak yer alabileceğimiz yeri belirlemek hem de siz değerli arkadaşlarımızı yetiştirirken güncel teknolojilere göre pazarlık gücünüzü arttıracak ve koşullarını sizlerin belirleyeceği donanımlara sahip olmanızı sağlamaya çalışmaktır" şeklinde konuştu.

Rektör Alkan, ayrıca öğrencilere stajlarını ciddi ve kendilerine artı değer sağlayacak kurumlarda yapmaları için tavsiyede bulundu.

Oturum başkanlığı Hitit Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Harita ve Kadastro Programı Öğr. Gör. Veli İlçi tarafından yapılan etkinliğin ilk oturumunda "Uydularla Konum Belirleme Sistemlerinin Dünü, Bugünü ve Yarını" ve "İnsansız Hava Araçları" adlı sunumlar Doç. Dr. Muzaffer Kahveci tarafından verildi.

Doç. Dr. Kahveci, sunumunda navigasyon ve konum belirleme, konum belirlemenin tarihçesi, GNSS tanım ve kullanım alanları, Türkiye'de GNSS faaliyetleri ve GNSS'de güncel gelişmeler konularına değinerek haritacılığın ilk insanlık tarihinden günümüzdeki güncel gelişmelere kadarki süreci anlattı.

İkinci oturumda ise "Mobil Lidar Sistemi" konulu etkinlik Yüksek Mühendis Erkan Baygül tarafından gerçekleştirildi.

Etkinlik sonunda Rektör Alkan, katılımcılara plaket takdim etti.

Plaket töreninin ardından ise Mobil Lidar ve İnsansız Hava Aracı Uygulamaları açık havada gerçekleştirildi. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA