blackjack oyna

HASTANEDE ‘KKKA’ SEMPOZYUMU

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde ‘Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi’ konulu bir sempozyum gerçekleştirildi.
Bu haber 2015-06-05 00:54:49 tarihinde eklenmiştir.

 Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen sempozyuma Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Ömer Sobacı, Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, Çorum Tabip Odası Başkanı Mustafa Azak, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Erkan Elfaz Ermiş, Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Barış, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurcan Baykam, doktorlar ve sağlık personeli katıldı.

Hitit Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurcan Baykam, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı ve Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Barış'ın birer konuşma yaptığı sempozyumda Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Zati Vatansever'in, "KKKA Kene Biyolojisi, Ekolojisi, Korunma ve Kontrol" konuları üzerine bilgi paylaşımında bulundu.

Sempozyum sonunda katılımcılara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

 

KKKA’da bilgilendirme çok önemli

Hitit Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurcan Baykam, 2002 yılı itibariyle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)'nin görülmeye başlandığını belirterek, yapılan bilgilendirmelerle hastalıkla ilgili ciddi yol kat edildiğini söyledi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen “Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi” konulu sempozyumda konuşan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji ABD Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Nurcan Baykam, motorite açısından Türkiye'nin dünyada iyi bir yerde olduğunu söyledi.

KKKA yönetiminde 3 hedeflerinin olduğunu kaydeden Baykam, bu hedeflerin kenenin tanınması, kene ile karşılaşma ve duyarlılığın artırılması ve hastalara olan yaklaşım olduğunu ifade etti.

 

4 YILDA 274 KKKA TEŞHİSİ

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Çorum'un KKKA'nın en çok görülen şehirlerden birisi olduğunu belirterek, son 4 yılda 673 kişide KKKA şüphesinin görüldüğünü ve bunlardan 274'üne KKKA teşhisi konulduğunu söyledi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen “Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi” konulu sempozyumda konuşan Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, KKKA'nın ölümcül bir hastalık olduğunu vurgulayarak, Çorum'da bu oranın yüzde 4.8 oranında olduğunu kaydetti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından aile hekimleri, imamlar ve muhtarlara eğitimler verildiğini belirten Dolapçı, Çorum'da Türkiye ve dünya standartlarıyla aynı şekilde müdahalelerin yapıldığını ifade etti.

 

‘KKKK CİDDİ BİR SORUN’

Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Barış, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)'nın son 10 yıldır ciddi bir sorun olduğunu ve yeterli düzeyde çalışmaların olmadığını ifade etti.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen “Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi” konulu sempozyumda konuşan Halk Sağlığı Müdürü Ahmet Barış, spesifik çalışmaların olmadığını, sadece destekleyici çalışmaların yapıldığını söyledi.

Barış, iki yönlü çalışmanın yapılması gerektiğini ve bunların 'bireylere yönelik bilgilendirme' ve 'keneleri önlemek' olduğunu belirtti. Barış, "KKKA multifaktöriyel mücadele edilmesi gereken bir hastalık. Diğer türlü yüzde yüz başarılı olmak imkansız" dedi.

Birebir vatandaşlara ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Barış, "Toplu yapılan bilgilendirme toplantıları verimli olmuyor. Vatandaşa büyük görev düşüyor. Kırsal alanda yaşayanların kene ile teması kaçınılmaz. Bunun için eve geldiklerinde üzerlerini kontrol etmeliler. Kenenin vücutta tutunma süresi bir ay kadar sürebiliyor" diye konuştu.

Barış, KKKA'da Çorum'un ilerleme yapacağına inandıklarını, artık Ankara'ya veya diğer illere sevklerin olmadığını kaydetti.

 

‘KENE DEYİP GEÇMEYİN’

Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Zati Vatansever, kenelerin 'yumuşak keneler' ve 'sert keneler' olmak üzere ikiye ayrıldığını ifade ederek, kenelerin kan emerek beslendiğini söyledi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen “Son Veriler Işığında Kırım Kongo Kanamalı Ateşi ve Çorum İli Değerlendirmesi” konulu sempozyumda konuşan Kafkas Üniversitesi Veteriner Fakültesi Prof. Dr. Zati Vatansever, "KKKA Kene Biyolojisi, Ekolojisi, Korunma ve Kontrol" konuları üzerine bilgi paylaşımında bulundu.

İnsanların kenenin ilk yapışmasını hissetmediğinin altını çizen Vatansever, kenenin bir an öce vücuttan çıkarılması gerektiğini aksi takdirde ne kadar uzun süre vücutta kalırsa patojenlerin o kadar fazla oluştuğunu kaydetti.

 

Vatansever, kenelerin 2 kere gömlek değiştirdiklerini ifade ederek, ambush (pusucu) kenelerin nemli yerlerde yaşam sürdüklerini, hunter (avcı) kenelerin ise otlara tırmanmadığını, topraklarda saklandığını, bir titreşim hissettiklerinde topraktan çıktığını ve çok iyi gördüklerini söyledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA