blackjack oyna

ŞİDDETE KARŞI YÜRÜDÜRLER

CHP İl Kadın Kolları tarafından 25 Kasım “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü” dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla bir etkinlik düzenlendi.
Bu haber 2016-08-24 09:25:52 tarihinde eklenmiştir.

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke ve beraberindeki onlarca kadın Özdoğanlar Kavşağı önünde toplandı. Ellerindeki pankart ve dövizlerle kadına şiddete tepki gösteren CHP’li kadınlar Kent Meydanı’na kadar yürüdü. CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi’nin de katılarak katkı sağladığı etkinlikte kadınlar adına açıklama CHP İl Kadın Kolları Başkanı Gülhan Eke tarafından okundu.

Günümüzden 58 yıl önce Dominik Cumhuriyeti’nde Turjillo diktatörlüğüne karşı özgürlük ve hak mücadelesi veren Mirabel kız kardeşlerin yönetimin askerleri tarafından tecavüz edildikten sonra katledilmesi sonucunda 1981’de Dominik'te toplanan Latin Amerika Kadın Kurultayı’nda 25 Kasım’ın “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Uluslararası Dayanışma Günü” olarak kabul edildiğini hatırlatan Eke, “Geleceğimize ve hayatımıza sahip çıkmak için bir araya geldiğimiz ve şiddetsiz bir memleket hayal ettiğimiz 25 Kasım buluşması için bugün alanlardayız. Geçen 25 Kasım'dan bu yana, bu topraklarda kadına yönelik şiddet yine artarak devam etti. Kadınlar, her gün şiddete, tacize ya da tecavüze uğruyor. Şiddet o kadar arttı ki artık medyada sıradan vaka gibi yer buluyor. Her sosyal, kültürel çevreden, ünlü ya da ünsüz toplumun her kesiminde kadına yönelik şiddete tanıklık ediyoruz” dedi.

2018'in ilk dokuz ayında 183 kadın ve 10 çocuğun öldürüldüğünü, 50 kadına tecavüz edildiğini, 162 kadının tacize uğradığını, 375 kadına zorla seks işçiliği yaptırıldığını, 279 kız çocuğunun cinsel istismara maruz kaldığını ve 316 kadının ise yaralandığını dile getiren Gülhan Eke, kadınların hiçbir yerde güvende olmadığını, cinayetlerin bazılarının uzaklaştırma kararlarına rağmen işlendiğini, devletin kadını koruyamadığını vurguladı.

Kadına yönelik şiddetin bir insan hakkı ihlali olduğunu, iktidarın kullandığı dilin şiddeti körüklediğini, kadının ötekileştirildiğini savunan Eke, “Evde, ailede, eğitimde, işyerinde, sokakta, siyasette, medyada, dilde, tribünde, hukukta 'kadına şiddet kültürü' kendine yer buluyor. Bunun önüne geçmenin en önemli yolu eğitimdir. Kadına şiddetle mücadele ders kitaplarında yer almalıdır. Kreş çağından başlayarak müfredata 'toplumsal cinsiyet eşitliği', 'büyüklerin zararlı dokunuşlarını anlama', 'sadece yabancılara değil, anne babaya da karşı haklar' gibi dersler konulmalıdır.

Kadının olmadığı bir dünya düşünülemez. Kadına yönelik şiddetin önüne geçmek için ayrıştıran ve ötekileştirilen dil terk edilmelidir. Kadın istihdamı artırılmalı. Kadınların çalışma yaşamında eşit koşullarda daha çok yer alması sağlanmalıdır. Kadına ve çocuğa yönelik, şiddet, cinsel istismara karşı iyi hal indirimi kullanılmamalı, en üst seviyeden ceza verilmelidir. Şiddeti arttıran en önemli etkenlerden bir diğeri de yoksulluktur. Kadınlara mutlaka güvenceli çalışma koşulu sağlanmalıdır. Kadınlar, kendi yaşamlarını bağımsız olarak sürdürebilecek şekilde gelir elde edebilmelidir. Kız çocuklarının erken yaşta evlenmelerinin önüne geçilmeli, eşit eğitim almaları sağlanmalıdır. Kreş, çocuk bakımevi, kadın sağlık merkezi, hasta bakımevi, yaşlı bakımevi, sığınma evi sayısı artırılmalıdır. Eşit temsiliyetin önündeki engeller kaldırılmalıdır. Güçlü kadının; güçlü toplum, güçlü ekonomi ve güçlü demokrasiye giden yolun kadın cinayetlerine mücadeleden geçtiğini unutmayın” dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Eke, mücadeleler sonucu elde ettikleri kazanımların bir bir ortadan kaldırılmaya çalışıldığını, kadınlar olarak içine tıkılmaya çalışıldıkları kalıplara sığmayacaklarını, yaşamlarına ve haklarına sahip çıkacaklarını ve şiddete karşı kararlı duruşlarını sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA