blackjack oyna

BÖBREK VE ÜRETER TAŞLARI TEDAVİSİNDE SON TEKNOLOJİ: HOLMİUM LASER

Holmiyum Laser , böbrek taşlarında, üreter taşlarda, mesane taşlarında, üretra darlığı, tümör, Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), vb. alanlarda minimum komplikasyon ve düşük patolojik değişimlerden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır.
Bu haber 2015-06-12 15:35:13 tarihinde eklenmiştir.

OP. DR. İSMAİL ŞİRİN

Holmiyum Laser , böbrek taşlarında, üreter taşlarda, mesane taşlarında, üretra darlığı, tümör, Benign Prostat Hiperplazisi (BPH), vb. alanlarda minimum komplikasyon ve düşük patolojik değişimlerden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Holmiyum Laser;

Başta böbrek, üreter ve mesane taşları tedavisi olmak üzere,

Üst idrar yolu (üreter) darlıkları,

Alt idrar yolu (üretra) darlıkları,

İdrar yolu tümörleri,

Dış genital lezyonların tedavisinde başarı ile kullanılabilmektedir.

 

BU TEDAVİ YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI;

En büyük avantajı yüksek başarı oranıdır.

Böbreğe doğal yoldan girildiği için, perkütan ve açık cerrahi gibi yöntemlerden farklı olarak vücutta kesi izi olmamaktadır.

Yapılan çalışmalarda böbrekte doku kaybı ve fonksiyon kaybına yol açmadığı saptanmıştır.

Kanamaya yol açmamaktadır. Bu nedenle kanama eğilimi olanlarda ve antikoagülan kullananlarda uygulanabilmesi büyük avantaj sağlamaktadır.

Hastalar aynı gün veya ertesi gün taburcu olabilirler ve geride taş oluşumuna zemin hazırlayacak küçük parçacıklar kalmaz.

En kısa sürede  işine ve  günlük yaşantısına geri döner.

En büyük avantajlarından biri de hem üreter hem de böbrek taşına aynı anda müdahele edilebilmesidir. Üreter taşının üreteroskopi ile tedavisi sırasında aynı tarafta, tedavi gerektiren böbrek taşı olabilir.  Böyle bir durumda üreterdeki taş alındıktan sonra, aynı taraf böbrekteki taş da alınabilir ve böylelikle hasta tamamen taşsız hale getirilebilir. Benzer şekilde her iki böbreğinde de tedavi gerektiren taşları olan hastalarda aynı seansta her iki böbrekteki taşlar  temizlenebilir.

Çok şişman hastalarda ESWL uygulanamamakta ve PCNL nin yapılması zor ve oluşabilecek yan etkileri fazladır. Bu nedenle bu hastalarda da taş tedavisinin ilk seçenek olduğu düşünülmektedir.

 

HOLMİYUM LAZER İLE BÖBREK TAŞI KIRMA YÖNTEMİ

Geçmişte üreter taşlarının tedavisi sadece açık cerrahi ile yapılırken, daha sonraki teknolojik gelişmeler farklı tedavi yollarını doğurmuştur. Holmium YAG Lazer taş tedavisinde en son kullanılan teknolojidir. Bilinen en güçlü ve en güvenli taş kırma cihazıdır. Böbrek ve idrar yolları taşlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Taşın rengine veya bileşimine bağımlı olmaksızın tüm taşlara etki göstermektedir. İşlem taşa ulaşıldıktan sonra çok kısa sürede gerçekleşmektedir. Kanamasızdır, hastaya hiçbir zarar vermez ve işlem sonu ağrı yok denecek kadar azdır.

Lazer ışını endoskopik aletin içinden geçirilen ince bir fiber aracılığıyla taşa ulaştırılır. Taşın üzerine çok seri bir şekilde ısı topları gönderilerek süratli bir biçimde kırma işlemi gerçekleştirilir. Lazerin bir diğer üstünlüğü de diğer yöntemlere göre taş çok daha küçük parçalara ayrılır, adeta toz haline gelir, böylece işlem sonunda hastanın daha kolay dökmesi temin edilir. Bazen idrar yollarındaki darlıklar taşa ulaşmayı zorlaştırabilir. Lazer ile darlıkları açmak mümkündür. Ayrıca, özellikle böbreğe yakın idrar kanalı taşları ve büyük taşları kırmak zordur. Lazer burada da diğer yöntemlere göre üstünlük sağlamaktadır. Holmium lazer ile yapılan ameliyatlarda, hastanın taştan arındırılma oranı % 92-95 arasındadır.

Hasta ameliyatın olduğu günün akşamında evine gidebilir. Vücutta herhangi bir kesi olmadığından ameliyat sonrası dönem açık cerrahi tekniklere göre daha az ağrı çekilmesini sağlar. Tek seansta tedavi tamamlandığından, ses dalgasıyla taş kırılmasına (ESWL) göre de daha hızlı bir tedavidir. Bu sayede hastanın normal aktivitesine ve iş yaşamına en kısa sürede geri dönmesini sağlar. Yakın zamana kadar sadece idrar kanalındaki taşların tedavisinde kullanılan Holmium lazer, flexible (bükülebilir veya kıvrılabilir) üreterorenoskopların kullanıma girmesiyle artık böbrek içinde yerleşmiş taşlarda da etkin bir tedavi sağlar. Böbreğin iç kısmındaki idrar toplayıcı sistemde yerleşmiş taşlara bu flexible aletlerle ulaşılır ve taşlar Holmium lazer kullanılarak kırılır. Büyük taş parçaları özel aletlerle tutularak vücut dışına çıkarılabilir.

 

Kalan küçük parçalar da idrar ile vücut dışına atılır. Hastaya bir kesi yapılmadan, üretra adı  verilen idrar kanalından girilir. Taş Kamerada görülür, ardından 230 mikron kalınlığında lazer teli flexible üreteroskopun içinden ilerletilerek taşa direk teması sağlanarak taş kırılır. Kırılan parçalar kum tanesi haline gelene bu işlem devam eder.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA