blackjack oyna

HASTANEDE KALİTE ÇITASI YÜKSELİYOR

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde son bir yıl içerisinde birçok alanda önemli yeniliklere daha imza attı.
Bu haber 2015-06-14 14:35:29 tarihinde eklenmiştir.

Yapılan çalışmalar kapsamında fizik tedavi, göz,  radyoloji, doğum ve diyaliz ünitelerinde köklü değişiklikler yapılarak, hastaların erken tanı ve tedavilerinde çok büyük adımlar atıldı. Yapılan bu köklü değişikliklerle Çorum halkının ileri merkezlere sevkleri ortadan kaldırılırken,  hastaların sevk edildikleri şehirlerde çektikleri sıkıntıların da önüne geçildi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. DR. Sinan Zehir, hastanede yapılan yeni hizmetler hakkında Çorum kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla dün bir basın toplantısı düzenledi.

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Sobacı, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı’nın da hazır bulunduğu toplantıda konuşan Hastane Yöneticisi Sinan Zehir,  Çorum halkına en iyi, en kaliteli hizmeti en kısa sürede ulaştırmayı prensip edinen Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde özellikle son bir yıl içerisinde oldukça önemli çalışmalara imza attıklarını belirtti.

 

‘FİZİK TEDAVİ BÖLÜMÜ KOMPLE YENİLENDİ’

Yapılan çalışmalar kapsamında fizik tedavi kliniği ve fizik tedavi ünitesinin fiziki koşullarının tamamen yenilendiğini, alınan son teknolojik cihazlarla daha iyi ve daha kaliteli hizmet verilmesinin sağlandığını anlatan Zehir, “ fizik tedavi ünitesinde hastaların rahatlığı, konforu ve güvenliği açısından çok elverişli bir klinik oluşturulmuştur.

Fizik Tedavi Kliniğimizde 45 yataklı servis ile hizmet verilmekte ve yatan hastaların yüzde 50'si rehabilitasyon hastalarını kapsamaktadır. Daha önce aylık 50-70 arası hastaya fizik tedavi hizmeti verilebilirken, şuan itibarı ile bu sayı günlük 200 hastaya çıkarılmıştır.

Bu hastaların 50'si rehabilitasyon olarak nitelendirdiğimiz felçli, yetişkin ve serebral palsili çocuklardır. Ayrıca bu grup hastaların evden hastaneye, hastaneden eve nakilleri için servis hizmetleri yapılmaktadır.

Bununla birlikte servislerde yatan, ameliyat olmuş hastalara ve yoğun bakımda yatan hastalara da fizik tedavi hizmeti hastanın kendi yatağında uzman fizyoterapistler tarafından verilmektedir. Yapılan yeniliklerle hastalarımızın iyileşme süreci kısaltılarak günlük hayata adaptasyonları sağlanmaktadır” dedi.

 

‘GÖZ KLİNİĞİ FERAHLADI’

Geçmişte alan darlığı nedeniyle sıkışık bir ortamda hizmet verilen göz kliniğinin, yeni poliklinik düzenlemesiyle hastaların daha ferah, daha geniş bir ortamda sağlık hizmeti almalarının sağlandığını kaydeden Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, “göz hastalıkları kliniğimizde Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi ile yapılan ortak kullanım protokolünden sonra kadromuza katılan yeni öğretim görevlileri ile birlikte birçok önemli hastalıkların tedavisinde önemli aşamalar kaydedilmiştir.

OCT cihazı ile gözün retina tabakasının (görme alanı) tomografisi çekilebilmekte ve damar yapısını ve kas yapısını gösteren göz anjiosu yapılabilmektedir.

Göz ultrasonu ve korneal tomografi cihazlarımız sayesinde çok özel tanılar koyulabilmektedir. Son derece gelişmiş bir görme alanı cihazı alınmış olup, bu alanlarda da hastaların il dışına şevklerinin önüne geçilmiştir.

Artık çok sayıda FAKO (katarakt) ameliyatları, retina hastaları için göz içi enjeksiyonları, şaşılık ameliyatları, göz kapağı ameliyatları, Botox enjeksiyonu uygulamaları başarı ile yapılmaktadır. Ayrıca göz kliniğimizde daha önce şehrimizde yapılmayan vitrektomi (göz arkası ameliyatları) için çalışmalar hızla devam etmektedir” şeklinde konuştu.

 

‘YENİ CİHAZLA MR KORKUSUNU AZALTTIK’

Radyoloji ünitesindeki MR cihazının ileri teknoloji bir MR cihazı ile yenilenerek son sistem haline getirildiğini dile getiren Zehir, “bu sayede alınan görüntü kalitesi ile en üst seviyede teşhis kalitesini sağlamaktadır.

Yeni MR cihazımızdaki hasta odaklı teknolojik gelişmeler hasta ve yakınlarını son derece memnun etmiştir. Çekim sırasındaki sesler en aza indirilmiş, hasta konforu sağlanmış ve MR korkusu azaltılmıştır.

Daha önce inceleme yapamadığımız meme, kardiyak MR gibi tetkikler yapılabilmekte ayrıca daha önce ilimizde yapılamayan çocuk hastaların MR çekimleri de yapılabilmektedir.

Yeni alınan MR uyumlu anestezi cihazı ve monitör ile anestezi uzmanı gözetiminde çocuk hastalar kontrollü bir şekilde uyutularak hareketsiz kalmaları ve böylece çekim kalitesi ve netliği optimal düzeyde sağlanmaktadır.

Az kontrastlı ve tamamen kontrastsız (ilaçlı ve ilaçsız) anjio uygulamaları ile kontrast alerjisi olan hastaların incelemeleri rahatlıkla yapılabilmektedir.

Sessiz MR teknolojisine sahip sistem, bu özelliği ile bebek ve çocuk hastalarda anestezi vermeden, bebek ve çocuklar uyurken MR çekimi yapabilmemizi sağlamaktadır. Paralel görüntüleme teknolojisine sahip cihaz ile çekim süreleri azalmıştır” ifadesini kullandı.

Hastane Yöneticisi Sinan Zehir, yapılan çalışmalar kapsamında acil diyaliz ünitesinin fiziki olarak daha geniş ve ferah bir ortama taşındığını belirterek, hastaların daha rahat edeceği düzenlemeler yapıldığını bildirdi.

 

‘ANNE OTELİ AÇILDI’

Günlük ortalama 10-12 bebeğin dünyaya geldiği doğum polikliniğinde de çok önemli düzenlemelere imza atıldığını anlatan Zehir, bu uygulamaların basında ‘anne oteli’ düzenlemesinin geldiğini açıkladı.

 

Yenidoğan yoğun bakım ünitesinde bebeklerin bakımları ve tedavileri gerçekleşen bebeklerin annelerine yakın olmaları, onlarla sağlıklı vakit geçirmeleri ve sık emzirmelerine olanak sağlamak için dünya standartlarında bir anne oteli hazırlandığını anlatan Zehir, “bütün bu hizmetlerimizle beraber halen palyatif bakım, çocuk yoğun bakım, göğüs hastalıkları servisi ve otopark alanı ile ilgili çalışmalar devam etmekte olup, bu birimlerinde en kısa sürede hizmete başlaması hedeflenmektedir” şeklinde açıklamada bulundu.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA