blackjack oyna

‘OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLER NEFES ALMAK İSTİYOR’

Eğitim Sen öncülüğünde bir araya gelen okulöncesi öğretmenleri sorunlarını tartıştı
Bu haber 2015-06-19 12:00:18 tarihinde eklenmiştir.

Eğitim Sen Çorum Şubesi tarafından okulöncesi öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak amacıyla  ‘nefes almak okul öncesi öğretmenlerinin de hakkı’ konulu bir toplantı düzenlendi.

Eski Cumartesi Parkı içerisindeki Hünkar Kafe'de düzenlenen toplantıya katılım yoğun oldu.

Toplantıya Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk ve İl Yürütme Kurulu üyelerinin yanı sıra Çorum’da değişik okullarda görev yapan okulöncesi öğretmenleri katıldı.

Okulöncesi öğretmenlerin teker teker söz alarak yaşadıkları sorunları dile getirdiği toplantıda tespit edilen sorunlar bir rapor haline getirilerek İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bildirilecek.

Toplantıda konuşan Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, okulöncesi öğretmenlerinin çalışma şartlarından kaynaklanan çok önemli sıkıntılarının bulunduğunu ifade ederek, özellikle aralıksız çalışma şartının bulunmasından kaynaklanan sorunların ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Okulöncesi öğretmenlerin derslerini aralıksız yapmalarından dolayı 300 dakika sınıf içinde kalarak adeta nefes alamadıklarını kaydeden Öztürk, “okulöncesi öğretmenler nefes almak istiyor. Yasal mevzuattan kaynaklı sorunlar çözülmemiştir” dedi.

 

‘Dinlenmek okulöncesi öğretmenlerin de hakkı’

Eğitim Sen Çorum Şube Başkanı Mehmet Öztürk, 300 dakika aralıksız olarak sınıfta ders verdiği için dinlenme süreleri olmayan okulöncesi öğretmenlerin en temel insani ihtiyaçlarını bile karşılamaktan mahrum kaldıklarını belirterek, okulöncesi öğretmenlere de dinlenme süresi tanınması gerektiğini açıkladı.

Eğitim Sen Çorum Şubesi tarafından okulöncesi öğretmenlerin yaşadıkları sorunlara çözüm bulmak amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Mehmet Öztürk, okulöncesi öğretmenlerinin çalışma şartlarından kaynaklanan çok önemli sıkıntılarının bulunduğunu ifade ederek, özellikle aralıksız çalışma şartının bulunmasından kaynaklanan sorunların ilk sırada yer aldığını bildirdi.

Okulöncesi öğretmenlerin derslerini aralıksız yapmalarından dolayı 300 dakika sınıf içinde kalarak adeta nefes alamadıklarını kaydeden Öztürk, “okulöncesi öğretmenler nefes almak istiyor. Yasal mevzuattan kaynaklı sorunlar çözülmemiştir” dedi.

Dünyanın pek çok ülkesinde eğitim sistemlerinin başlangıç süresi ile eş zamanlı olarak uygulamaya konulan okul öncesi eğitimin, Türkiye’de henüz yeterli düzeye ulaşmadığını vurgulayan Mehmet Öztürk, sorunun çözümü için Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin ve bu bütçe içinde okulöncesi eğitime ayrılan payın artırılması ve artırılan kaynaklarında planlı bir şekilde dağıtımının yapılması gerektiğini vurguladı.

 Okulöncesi eğitimde yaşanan sorunların çözümü konusunda Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinden duyarlılık beklediklerini anlatan Öztürk, okulöncesi eğitim ve öğretmenlerinin yaşadıkları sorunların çözümüne ilişkin şu önerilerde bulundu:

 

‘OKULÖNCESİ ÖĞRETMENLERE YIPRANMA HAKKI VERİLMELİ’

“Her anasınıfında kadrolu anasınıfı öğretmeni ve kadrolu yardımcı personel bulundurulmalı, ücretleri ise devlet tarafından ödenmelidir.

Müzik, resim ve özellikle İngilizce derslerinin branş öğretmenleri tarafından haftada en az bir ders saati olarak verilmesi sağlanmalıdır.

Anasınıfı öğretmenlerine yıpranma payı verilmelidir.

Anasınıfları oluşturulurken altyapı, araç-gereç, personel gibi sorunlar giderilmeli ve anasınıfı giderleri Bakanlık tarafından karşılanarak bütün çocuklara ücretsiz olmalıdır.

Etkinlik kitapları okulöncesi öğrencilerinin gelişim özelliklerine uygun olarak hazırlanmalıdır.

 

Bu sorun ve taleplerin Bakanlık tarafından değerlendirilip çağın ihtiyaçlarına uygun yasal anlamda kalıcı düzenlemeler yapılmalıdır”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA