blackjack oyna

DR. SADIK AHMET ORTAOKULUNDA KAŞAĞI RÜZGÂRI

Dr. Sadık Ahmet Ortaokulu kitap müzakerelerine bu yıl da kaldığı yerden devam ediyor. Oku/yorum projesi kapsamında hayata geçirilen etkinlik öğretmen, öğrenciler ve veliler tarafından yoğun ilgi görüyor.
Bu haber 2016-12-20 10:26:55 tarihinde eklenmiştir.

Geçen yıl “Martı” “Küçük Prens” ve “Portakal Kabukları” adlı kitaplarla gerçekleştirilen faaliyet okulda okuma konusunda büyük farkındalık yaratmıştı.


Bu yılki etkinliklerin ilki için de Cumhuriyet Dönemi yazarlarından Ömer Seyfettin’in “Kaşağı” hikâyesi seçildi. Öğretmenler ve öğrenciler kendilerine verilen süre zarfında hikâyeyi okuyup duygu ve düşüncelerini kâğıtlara aktardılar. Daha sonra hayal güçlerini kullanarak hikâyeden esinlendikleri kareleri resimlendirdiler. Toplanan kâğıtlar ve resimler proje koordinatörleri tarafından belirlenen etkinlik köşesinde sergilendi. Bu arada Ömer Seyfettin’e ait kitap seçkisi de yine etkinlik süresince aynı köşede sergilendi. Öğrencilerin yazar/eserleri konusunda bilinçlenmeleri sağlandı. Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni Selim Sümer tarafından drama çalışması için dekor tasarımı yapıldı. Her detayın en ince ayrıntısına kadar düşünüldüğü gözlendi. Yine gelen misafirlere, katılımcılara, öğretmen ve öğrencilere etkinlik anısına kitap ayraçları hediye edildi.


Felsefe ve Tarih topluluğu adına Hitit Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Mevlüt Uyanık ile Doç. Dr. Aygün Akyol’un müzakerelere doğrudan katılımı ile akademi – ortaokul irtibatını sağlamış bulundu. Prof. Dr. Mevlüt Uyanık, etkinliği Topçu geleneğinin bir devamı olarak gördüğünü ifade etti. Merhum Nurettin Topçu’nun da akademik kariyerine rağmen kırk yıl lisede derse girmiş olmasını yadırgamadığını dile getirdi. Özveride bulunan tüm öğretmenlere teşekkürlerini sundu.

 


Program proje koordinatörü Emrah Kanlıkama’nın sunumuyla açıldı. Çocukları 21. yüzyılın teknoloji batağından kurtarmanın yolu olarak kitaplar işaret edildi. Tabletler, akıllı telefonlar ve bilgisayarlarla birer zehirli örümcek gibi çocukların beyinlerine simülasyondan ağlar örüldüğü ifade edildi. Çocukları doğalarına geri döndürmenin yolu olarak güçleri nispetinde Oku/yorum projesini devreye soktuklarını vurguladı. Okul müdürü Muharrem Olukçu projede emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti. Olukçu projelerin en güzel yanının sürdürülebilir olması gerçeği üzerinde durdu. Geçen yılki etkinliklerin üzerine koyarak devam edildiğini vurguladı. Bu projenin ilimizdeki diğer okullara, hatta tüm Türkiye’ye de örnek olması temennisinde bulundu. Ardından Ömer Seyfettin ve onun Türk Edebiyatındaki yeri konulu sunum izlendi. Türkçe öğretmenleri Nalan Emektar ve Çiğdem Kocabıyık seslendirdikleri sanat müziği ile büyük beğeni topladı. Rehber Öğretmeni Meral Çağlayan tarafından dramalaştırılan Kaşağı hikâyesi izlendi. Çocukların yaratıcı drama konusunda yetenekleri görülmeye değerdi.

 


Etkinliğin müzakere kısmını öğrenciler, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Doç. Dr. Aygün Akyol ile gerçekleştirdi. Henüz ortaokul sıralarında bir üniversite hocası ile fikirlerini tartışma fırsatı yakalayan öğrencilerin mutlulukları gözlerinden okunuyordu. Müzik öğretmeni Menşure Türkmen’in hazırlamış olduğu öğrenciler geçen yıl olduğu gibi bu yıl da türküleriyle programa renk kattı. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer EĞİTİM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA