blackjack oyna

HİTİT'İN BAŞARISI

Jinekolojik onkoloji ameliyatları da artık Çorum'da başarıyla yapılıyor...
Bu haber 2015-06-26 14:37:31 tarihinde eklenmiştir.

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi, her geçen gün büyüyen kadrosu ve gelişen teknolojik altyapısı ile Çorum'da ilkleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde yaklaşık 9 aydır Jinekolojik Onkoloji (kadın hastalıkları kanserleri) ameliyatlarının da başarıyla gerçekleştirildiği belirtildi.

Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde dün kadın doğum ünitesinde yapılan başarılı operasyonlarla ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Sobacı, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Çorum Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir ile diğer yetkililer katıldı.

Toplantıda konuşan Çorum Eğitim Araştırma Hastanesi Yöneticisi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalında göreve başlayan Prof. Dr. Tayfun Güngör'ün katkıları ile jinekolojik onkoloji cerrahisi bölümü kurulduğunu bildirdi.

Zehir, böylece genital kanserlerinin tanı ve tedavileri açısından Çorum'da yeni bir dönemin başlamış olduğunu kaydetti.

Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde de görev yapan Prof. Dr. Tayfun Güngör, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Eylül 2014 itibariyle göreve başladı.

Prof. Dr. Tayfun Güngör, Yrd. Doç. Dr. Ümit Görkem ve Yrd. Doç. Dr. Cihan Toğrul, şu ana kadar 37 adet jinekolojik onkoloji ameliyatını başarı ile gerçekleştirdi.

Bu ameliyatların 10'u yumurtalık (over) kanseri, 5'i rahim (endometrium) kanseri, 4'ü rahim ağzı (serviks)  kanseri ve 18'i ise rahim ağzı premalign (servikal dispilazi)  kanser ameliyatlarından oluştu.

 Hastane Yöneticisi Sinan Zehir'in verdiği bilgiye göre; kanser tarama programları kapsamında hizmet veren KETEM birimi ile Hitit Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği arasındaki işbirliğinin artması sonucu daha etkin bir hizmet verilmeye başlandı.

Bu işbirliğiyle yapılan HPV ve smear tarama sonuçlarına göre risk grubuna giren hastalara kolposkopik inceleme yöntemi ile daha erken tanı konulma imkanı ortaya çıktı.

Böylece bu hasta grubunun erken tedavileri yapılabilir hale gelirken,  jinekolojik onkoloji tedavilerinde Çorum dışı sevk sayıları da minimal düzeye düştü.

Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekolojik kanser tarama testleri ve tedavileri açısından bölgede önemli bir merkez haline gelmesi de sağlandı.

Bu arada Sağlık Bakanlığı tarafından Türkiye'deki sezeryan ile doğum istatistiklerine göre son iki yılda olduğu gibi bu yıl da Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği düşük sezeryan oranları nedeniyle teşekkür belgesi ile ödüllendirildi.

Son bir yıl içerisinde klinikteki primer sezeryan doğum oranı % 15 olarak gerçekleşti. Bu oran Türkiye ortalamasının oldukça altında kalırken, Dünya Sağlık Örgütünün önerdiği oranlar içinde kaldı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Prof. Dr. Tayfun Güngör, Yrd. Doç. Dr. Ümit Görkem, Yrd. Doç. Dr. Cihan Toğrul, Op. Dr. Mehmet Şanlı, Op. Dr. Mehmet Altınok, Op. Dr. Pınar Yıldırım, Op. Dr. Semih Temel, Op. Dr. Göray Çimen, Op. Dr. Zeliha Çağlar, Op. Dr. Emine Arslan ve Op. Dr. Özgül Bekar'dan oluşan uzman hekim kadrosu hizmet veriyor.

 

PROF. DR TAYFUN GÜNGÖR KİMDİR?

1963 yılında Ankara'da doğan Prof. Dr. Tayfun Güngör, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden 1987 yılında mezun olduktan sonra 1992 yılında Ankara Zekai Tahir Burak Kadın Hastanesi'nde kadın hastalıkları ve doğum uzmanlık eğitimini tamamladı.

Aynı hastanede 2002 yılında ise doçentliğini alan Prof.  Dr Tayfun Güngör, 2011 yılında jinekolojik onkoloji uzmanı oldu. 2014 yılında ise Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesinde profesörlük hakkını kazandı. Halen Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Jinekolojik Onkoloji Bölümünde hizmet vermektedir. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
Nimet 2015-12-29 07:51:11
Birbirinden değerli ve başarılı uzmanların Çorum Devlet Hastanelerinde bu denli özveriyle çalışıyor ve başarıyor olması bizi çok gururlandırıyor.Çorum halkı olarak başarılarınızın devamını dileriz.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA