blackjack oyna

YANDAŞ HİZMETLER ÇORUM’U KÜÇÜLTÜYOR!

Çorum’a en büyük zararı yerel yönetimler veriyor. Yerel yönetimlerin yanlı hizmetleri kentimizi her geçen gün daha da küçültüyor. Her araştırmada Çorum göç veren illerin başında geliyor.
Bu haber 2017-09-27 17:19:47 tarihinde eklenmiştir.

Son kamuoyuna yansıyan bilgilere göre Çorum’un nüfusu 2023’de adeta dibe vuracak. Türkiye İstatistik Kurumunun 2015 yılı adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre 525 bin 180 olan nüfusumuz 2023 yılında 459 bin 082 kişiye düşüyor. Yani 2023 yılına kadar kentimizin nüfusu artmak bir yana tam 66 bin düşmüş olacak.

Peki bu kadar sanayi tesisinin bulunduğu, tarım ambarı ve Hititler gibi büyük bir turizm potansiyelini sahip Çorum’un nüfusu neden düşüyor? İşte en can alıcı soru burada. Kimilerine göre Çorum’un havaalanı, teren yolu gibi ulaşım sorunları bulunuyor. Ancak bunlar gerçekçi sebepler değil. Asıl sebep yerel yönetimlerin yanlı yatırımlar yapması ve bazı semtleri adeta öcü gibi görmesinde yatıyor.

Özellikle sosyal demokratların yaşadığı mahallelere göz ucuyla bakmak bile bu kentin neden göç verdiğini ortaya koyuyor. Son yıllarda Çorum belediyesi bazı semtlere yatırım yapmadığı gibi imar çalışmalarını geciktirerek vatandaşların özel yatırımlarının da önünü kesiyor.

Önce Osmancık yolu bölgesine doğru ilerleyen kentimiz son yıllarda Ankara ve İskilip yolu civarına doğru gelişmeye başladı. Oysa hem Osmancık yolu hem de Ankara ve İskilip yoluna doğru zeminin sularla kaplı olduğu için devasa binaları taşımayacağı hep tartışıldı. Ama bu gerçekler hep görmezden gelindi. Rant uğruna insanların malı ve canı yok sayıldı.

Bahçelievler, Kale ve Yavruturna Mahalleleri yıllarca sosyal demokrat olmanın bedelini ödedi. Oysa eğer sağlam bir yapılaşma olacaksa bu yerin kesinlikle Bahçelievler civarı olması gerektiği kimi çevrelerce hep dillendirildi. Ancak bu seslere yerel yönetimler hep kulak tıkadı. Birinci derecede tarım alanları yapılaşmaya açılırken, tarım arazisi olmaktan uzak ve zemini kayalarla kaplı Hoy Hoy tepesi ile taş ocağı civarında imar çalışmaları yapılmadığı gibi bu bölgelere yakın yerlere inşa edilen resmi kurumlarsa bir bir bu bölgeden taşındı. Buna en büyük örnek Çorum Devlet Hastanesi gösterilebilir. Onlarca binası ve hemen üstünde yeni binalara ev sahipliği yapacak olan Bahabey Çamlığı bulunduğu halde yeni hastane birinci derecede tarım arazisi olan ve biraz derine inildiğinde su havzalarına rastlanan Ankara yoluna inşa edildi.

BU ZİHNİYETLE OLMAZ

İşte Çorum’u geriye götüren ve her geçen gün göç veren il haline getiren sebeplerin başında Belediye ve siyasilerin bu yanlı tutumları gelmektedir. Bir taraf bu kentte kendisini adeta sığınmacı gibi görmeye başladı. Bu kesimler son yıllarda akın akın büyük kentlere göç etmeye başladı. Yapılacak olan küçük bir araştırmayla son yıllarda binlerce kişinin özellikle Ege bölgesine göç ettikleri ortaya çıkacaktır.

BU ZİHNİYET HEP KAYBETMİŞTİR

Her ne kadar yaptıklarının doğru olduğunu ve kendisinden olmayanı ötekileştirerek ilk başlarda kazandığını zanneden bu zihniyetler tarih boyu aslında hep kaybetmişlerdir. Ancak geride yıllarca telafi edilemeyecek izler bırakmışlardır. Özellikle Çorum bunu iyi bilen iller arasındadır. Çorum Olayları gibi bir kara lekeyi yaşayan bu kente bu kötülüğü yapmaya kimsenin hakkı yoktur.

Özelikle bu konu ülkemizi yönetenlere anlatılmalı. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, olmak üzere Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım, Bakanlarımız ve Çorum milletvekilleri kentimizin neden göç verdiğini ve birilerinin ötekileştirilip ötekileştirilmediğini en ayrıntısına kadar araştırmalılar. Yoksa nüfusu ilçeye düşmüş, sanayisi çökmüş, insanları bir birine düşman olmuş bir kentten kimseye hayır gelmez. 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA