blackjack oyna

ÇORUM BELEDİYESİ'NDEN KİM HESAP SORACAK?

Çorum Belediyesinde yolsuzluk ve haksızlıklar son bulmuyor.
Bu haber 2017-12-19 18:34:16 tarihinde eklenmiştir.

Özel imar yasası çıkartarak 17-25 Aralık sonrası FETÖ'nün kasası Mehduh Çıkmaz'a özel imar düzenlemesiyle benzinlik arsası veren Çorum Belediyesi, şimdide haksız ihalelerle gündemde. Son 7 yıldır belediyenin hizmet alım ihalelerine katılan bir firma, rakipsiz olarak tüm ihaleleri alıyor. Çorum belediye yetkililerinin Ali Cengiz oyunu ile yapılan ihalelerde Çorum Belediyesi milyonlarca lira zarara uğratılıyor.

Bu firma Çorum Belediyesinin her açtığı araç kiralama ve personel ihalelerini kazanıyor. Yani belediyenin yazdığı şartnamelerle ihaleler sadece bu firmada kalıyor. Firmanın son girdiği yaklaşık 5 Milyonu bulan ihalelerinde rekabet koşullarının farklı firmalardan yapılan itirazlara rağmen yok edildiği açık ve net olarak görülüyor. Aynı işte tek başına girdiği ihalelerde yüzde 2 kırım uygulayan bu firma, açık ihalelerde ise bu rakamı yüzde 40 seviyelerine kadar çekebiliyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Alper Zahir’e bağlı birimlerde bu ihalelerin yapılıyor olması ise kafaları karıştırıyor. Şartnamede öyle koşullar var ki, başka firmaların ihaleye girmeleri mümkün değil. İhale için akşam karar alınıyor, sabah ise ihale yapılıyor. Ya da firmalardan ihale öncesi istenmeyebilecek belgeler rekabet ortamını oluşturmamak için şart koşuluyor. Örneğin Alper Zahir’e bağlı Park Bahçeler Müdürlüğü Araç ve Personel Hizmet Alım ihalesi yapıyor. Bu ihaleye pazarlık usulü olarak davet edilen tek firma Ö. Turizm 1 aylık iş için 624.000,00 TL (ALTIYÜZ YİRMİ DÖRT BİN TL) teklif vererek işi alıyor. İş bitiminde tekrar iki sefer daha pazarlık usulü ihale yapılarak 1.289.000,00 TL 'den (BİRMİLYON İKİYÜZSEKSENDOKUZBİN TL) işleri alıyor. Tek başına girdiği toplamında 5 aylık işe 3.200.000,00 TL (ÜÇMİLYONİKİYÜZBİNTL) teklif vererek işi yapan firma. Bu işlerin sonunda Belediye kimsenin sesi çıkmasın diye açık ihale usulü yapıyor işi. Aynı firma Ö.Turizm 7 aylık açık ihale usulü ile herkesin katılabildiği aynı işe ne kadar teklif veriyor dersiniz? Yaklaşık maliyeti ortalama 4.500.000,00 TL (DÖRTBUÇUKMİLYON TL) olan işe farklı firmalarda katıldığı için 3.125.000,00 TL (ÜÇMİLYONYÜZYİRMİBEŞBİNTL) teklif vererek işi alıyor. Şimdi soruyoruz sizlere bu arada ki ortalama 1.500.000,00 TL (BİRBUÇUKMİLYON TL)para nereye kimin veya kimlerin cebine gitti? Farz edelim araç kiralanacak. Bununla ilgili aşağıda sunmuş olduğumuz belgelerde bir firmanın vermiş olduğu itiraz dilekçesi herşeyi anlatır nitelikte. Dilekçe de daha önceden vermiş olduğumuz itiraz dilekçelerinde de belirttiğimiz gibi % 40 Özmal aracın ihale dosyasında değil de sözleşme esnasında istenmesinin belediyenin bu işi yaptırabilmesinde hiçbir değişiklik içermemektedir. İhale üzerine kalan istekli sözleşme esnasında belirtilen özmal araçları getiremezse zaten teminat mektubu gelir kaydedilerek iş ikinci firmaya bırakılacaktır. Belediye yıllardır gelen bu itirazlara rağmen ısrarla rekabet ortamının oluşmaması için bu şartları düzeltmemesi düşündürücüdür.

Firmalardan istedikleri araçların öz malı olması isteniyor. Oysa ihale sonuçlandıktan sonra sözleşme öncesinde istense rekabet ortamı sağlanıp kamu çıkarları gözetilerek iş daha uygun fiyatlara ihale edilmiş olacak. Zaten bunun belirli bir süresi var. Bu sürede o firma istenilenleri yerine getiremez ise firmanın geçici teminat mektubu gelir kaydedilip 2. firma çağrılır. Ancak Çorum Belediyesi’nin bu rekabet ortamını sağladığı söylenemez. Birçok ihalede kıran kırana mücadele edilirken, nasıl oluyorsa Çorum Belediyesi’nin pazarlık usulü ile yapılan ihalelerine Çorum'da onlarca firma var iken sadece bir firma katılıyor. İş böyle olunca ihale hep o firmada kalıyor. Haberimizin altında yayınladığımız belgelere baktığımızda her şey ortada. Bir örnek daha verecek olursak aynı firma hiç bir firmanın katılmadığı 1.603.555.19 liralık bir ihaleyi yalnızca 400 TL indirerek 1.603.152.00 liraya alabiliyor. Görüldüğü gibi bu firma tek başına katıldığı her ihaleyi istediği rakama alıyor.

PEKİ BUNUN HESABI SORULMAYACAK Mİ?

Şimdilik firmanın is|mini kapatarak gizli tutuyoruz Belgelerde de görüldüğü gibi usulsüzlükler yapılarak Çorum Belediyesinin sadece bu firma üzerinden ne kadar zarara uğratıldığı ortada. Araştırıldığında bunun gibi onlarca ihalenin yapıldığı ortaya çıkacaktır. Peki bunun hesabı sorulmayacak mı? Bunu bilemeyiz. Bizim görevimiz gazeteci olarak olup biteni yetkili mercilere ve kamuoyuna duyurmak. Gerisi vicdanlı kurumlara kalmış.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA