blackjack oyna

HAYVANCILIKTA ÇORUM’ U MARKA ŞEHİR YAPACAĞIZ

Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, Kılıçören Köyünde Merinos ırkı küçükbaş yetiştiriciliği yapan Sami Kantar ve Büğdüz Köyünde Simental ırkı büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan Mustafa Yancı’ ya ait işletmeleri ziyaret eTTİ.
Bu haber 2018-02-15 15:53:37 tarihinde eklenmiştir.

Ziyaretlerinde konuşan Sarı, “Makamda oturmak yerine her daim sahada çalışan bir kişi olmaya çalışıyoruz. Yoğun programımıza rağmen üreticilerimizi ziyaretlerimizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

Orhan Sarı’nın ziyaretleri sırasında konuşan üreticiler ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirerek, Sarı’ya yetiştirmiş oldukları hayvanlar ve işletmeleri hakkında bilgiler verdi.

Kılıçören Köyünde merinos yetiştiriciliği yapan Sami Kantar; daha önceden büyükbaş besiciliği ve diğer ırklarla küçükbaş yetiştiriciliği yaptığını, Bursa’ ya satmak için götürdüğü kuzuları sattıktan sonra orada merinos yetiştiriciliği yapan bir üretici vasıtasıyla merinos üretimine başladığını söyledi.

Merinoslar sayesinde hayvancılıktan daha fazla gelir elde ettiğini ve sürüsünün iki katına çıktığını, sürünün ikizlik oranının % 50 olduğunu söyleyen Kantar, bu işi severek ve şevkle yaptığını, geceleri kuzulama dönemlerinde uyumadığını bizzat sürünün içinde gözlem yaparak takip ettiğini, yaptığı işi en iyi şekilde titiz bir biçimde yapmaya gayret gösterdiğini belirtti.Merinos ırkı koyunlardan çok memnun olduğunu en az 5 aylık kuzuda bile mevcut bölgemizde ki koyunların kuzularına 10 kg. ve üzeri et verimi farkı olduğunu söyledi. İkizlik oraını da eklediğimiz zaman ilimizdeki koyunlara göre çok fark yarattığını belirtti.

İl Müdürü Orhan Sarı ise üreticilerimizin sorunlarını bizzat işletmeye giderek yerinde incelemenin üreticilerimize moral motivasyon yönünde çok katkı sunduğunu ayrıca böyle üreticilere her zaman müdürlük olarak yanlarında olup desteklerinin süreceğini belirterek, üreticiyi tebrik etti.

Büğdüz Köyünde Simental ırkı büyükbaş yetiştiriciliği yapan Mustafa Yancı ise Seksen başlık bir ahırla iki yıl önce hayvancılığa başladıklarını ve mevcut hayvan sayılarının yüzün üzerine çıktığın söyledi. İyi bir planla ve teknolojiyi de iyi bir şekilde kullanarak hayvancılıktan kar edilebileceğini söyledi.

İl Müdürü Orhan Sarı işletmede incelemelerde bulunarak böyle işletmelerin çoğalması gerektiğini, kurum olarak ilimizde ari işletme sayısının arttırmanın birinci öncelikleri olduğunu belirterek, hemen işletme olarak arilik başvurularını yapmalarını istedi. Kurum olarak biz her türlü desteği vermeye hazırız. İşletmenin süt üretiminin ortalamanın altında olması yeni bir işletme için kabul edilebilir ancak ortalama süt veriminin 25 litre üzerine çıkması için sürü seleksiyonunun yapılması gerektiğini belirtti.Orhan Sarı, Her iki işletmenin de kendi alanında örnek birer işletme olduğunu söyleyerek, “Küçükbaşta merinos ve büyükbaşta simental ırkı dünya da en çok rağbet gören ırklar olarak ön plana çıkıyor. İlimizde de bu ırkları yetiştirenlerin hayvancılıktan para kazandıklarını kendilerinden duymak güzel. Bu ırklar üzerinde daha fazla durarak, ilimizde üretimlerinin arttırılması konusunda İl Müdürlüğü olarak yılmadan, usanmadan devam edeceğiz. Çorum’ un büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta marka şehir olması için gece gündüz çalışacağız. Hayvancılık sadece ilimiz için değil ülkemiz için stratejik bir konu, hayvan ithalatını bitirmek ve et ihtiyacımızı karşılayabilmemiz için verimli ırkların üretiminin yaygınlaştırılması gerekiyor. Bakanlık olarak bu konuda yoğun çaba harcıyoruz. Üreticimizle el ele bu sorunun üstesinden geleceğiz” dedi.

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı yoğun iş temposuna rağmen üretici ziyaretlerini ihmal etmiyor.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA