blackjack oyna

TULUM PEYNİRİNİN ÜRETİMİ 5 KAT ARTIRILACAK

Çorum İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, 800 yıllık lezzet Kargı Tulum Peyniri’nin yılda 15 ton üretildiğini ve yok sattığını belirterek, bu üretimi 75 tona çıkartacaklarını söyledi.
Bu haber 2018-03-02 18:02:17 tarihinde eklenmiştir.

Tarım Müdürü Sarı, Kargı’yı ziyaret ederek protokol üyeleri ve üreticilerle buluştu. Kargı Kaymakamı Emre Çifci, Belediye Başkanı Zeki Şen, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burak Coşkun ve Ziraat Odası Başkanı Ali Ercan Tokmak’ı ziyaret eden ve bazı görüşmeler yapan Sarı, daha sonra besi ahırlarında ve çiftliklerde incelemeler yaptı, Kargı için yapılması gereken çalışmaları tespit etti. Beraberinde İl Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Müdürü Arzu Özkader ile birlikte kurum ve kuruluşları ziyaret eden Sarı’ya Kargı İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Burak Coşkun da eşlik etti. Hacıhamza’da bazı köyleri ziyaret ederek üreticilerle görüşen Sarı, sorunlar ve talepler hakkında bilgi aldı.İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Sarı, meşhur Kargı tulum peynirinin 800 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirterek, “yöresel lezzetimiz Kargı tulum peynirinin üretimini arttırmak için çalışacağız” dedi. Göreve gelmesinin ardından ilk ilçe ziyaretini Kargı’ya yapan Sarı; Çorum’un en uzak ilçesi olmasına rağmen Kargı’da tarım ve hayvancılık sektörünün bir hayli canlı olduğunu söyledi. Kargı’da tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin bir an önce ivme kazanmasını amaçladıklarını belirten Sarı, “Kargı, geçim kaynağı tarım ve hayvancılığa dayalı olan bir ilçemiz. Bu ürünler içerisinde de çeltik en büyük gelir kapısı olmuş durumdadır. Çeltik üretiminde Osmancık’tan sonra ilimizde ikinci sırada Kargı geliyor. Bizler çeltik dışında da diğer ürünlere yönelerek üretim çeşitliliği sağlamak için projeler geliştiriyoruz.


Ayrıca Kargı’nın meşhur ürünleri olan; tarhana, erişte, tulum peyniri, sırık kebabı, salça, turşu, Kargı bezi gibi yöresel ürünleri tanıtmanın ve üretimini sürekli hale getirmenin çabası içerisindeyiz. Kargı’da önemli bir diğer ürün ise Kargı Tulum Peyniri, ülkemizin her bölgesinde lezzet uzmanları tarafından takip edilen ve tavsiye edilen bir ürün haline gelmiş durumda. Kargı’nın yaylalarında 500 çeşitten fazla bitki ile beslenen koyun, keçi ve ineklerden elde edilen süt ile 800 yıldır geleneksel olarak üretimi yapılan Kargı tulum peynirinin lezzeti tarif edilemiyor. Yılda yaklaşık 15 ton tulum peyniri üretimi yapılıyor. İl içi ve il dışında çok fazla rağbet görüyor ve yok satan bir ürün. Kargı tulum peynirinin üretimini ilk etapta 15 tondan 75 tona çıkartarak iç ve dış piyasada tanıtımı ve pazarlanması için gerekli çalışmaları yaparak üretiminin önündeki engelleri tespit edip kaldırmak için kurum olarak çalışmalarımıza hız vereceğiz” şeklinde konuştu. Orhan Sarı, ilçede tulum peyniri üretimi yapan ve bu konuda markalaşan işyerlerini de ziyaret ederek bilgiler aldı.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA