blackjack oyna

İL GENEL MECLİSİ’NİN NİSAN AYI TOPLANTILARI BAŞLADI

İl Genel Meclisi Nisan Ayı toplantıları Halil İbrahim Kaya başkanlığında ilk toplantısı ile buğün başladı.
Bu haber 2018-04-03 10:44:35 tarihinde eklenmiştir.

Meclis, Halil İbrahim Kaya başkanlığında İl Özel İdaresi Sosyal Tesisleri’nde toplandı. Nisan ayı oturumlarının ilk toplantısında Merkez’e bağlı Altınbaş köyünde mülkiyeti hazineye ait 202 ada, 1 parsel nolu ham toprak vasıflı taşınmazın üzerinde plan müellifince hazırlanan imar planlarına ilişkin Altınbaş köyü muhtarlığında yapılan itiraz değerlendirildi. Söz konusu itiraz İmar ve Bayındırlık Komisyonu’na havale edildi.

Daha sonra İl Genel Meclisi Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, nişasta bazlı şekerin (NBŞ) kansere davetiye çıkardığını belirtti.

Geçtiğimiz ay Çevre ve Sağlık Komisyonu’na havale edilen, “NBŞ nişasta bazlı şeker nedir? NBŞ’nin kullanım alanları nelerdir? Sağlık Müdürlüğü’nün NBŞ’nin yasaklanmasına ya da azaltılmasına dair herhangi bir önlemi var mıdır? NBŞ’nin insan sağlığına zararları nelerdir? Önlemek için ne gibi denetimler yapılmaktadır?” konulu yazılı önergenin komisyon raporu okundu.

Komisyon adına raporu okuyan Çevre ve Sağlık Komisyonu Başkanı Ahmet Tuna, NBŞ’nin zararlarından bahsetti.

Toplantıda Turizm Komisyonu tarafından hazırlanan Ortaköy’ü ele alan komisyon raporu da okundu.

NBŞ’nin kansere davetiye çıkardığını vurgulayan Tuna, şunları söyledi:

NBŞ ŞEKER NEDİR?

“Nişasta şekeridir. Yüksek fruktozlu mısır şurubu olarak da bilinen NBŞ, en yüksek ve ucuz olarak mısırdan, ayrıca patates, buğday gibi bitkilerden de elde edilir. NBŞ’nin içeriğinde değişen oranlarda früktoz ve glikoz bulunmaktadır. Sakaroz, yani sofra şekerindeki glikoz ve früktoz moleküler düzeyde bağlı iken NBŞ’de yer alan früktoz ve glikoz sıvı formda serbest yüzer haldedir.

Son zamanlarda artan obezite ve kronik hastalıkların nedenlerini araştıran bilimsel çalışmalarda şeker metabolizması özellikle de sofra şekeri ve NBŞ’nin yapısında bulunan früktoz metabolizması üzerinde yoğunlaştığı gözlenmektedir.

Früktozun karaciğer içindeki metabolizması da glikozdan farklıdır. Früktozun yıkımı glikozdan daha hızlıdır ve hızla yağ asitlerine dönüşmektedir. Bu durumun karaciğer yağlanması fibrosis ve siroz gelişebildiği yönünde çalışmalar bulunmaktadır.

Sağlık Bakanlığı NBŞ’nin sağlığa etkileri hakkında çalışmalar yapmış ve araştırmalara göre insan sağlığına zararlı olduğu görülmüştür. Sakaroz ve NBŞ içeren besinlerin fazla tüketimi metabolik hastalıkların yanı sıra çeşitli obezite ilişkili kanser türlerinin gelişimine zemin hazırlamaktadır.

Her türlü şeker tüketiminin azaltılması için gerekli tüm tedbirlerin alınması sübvansiyonların gözden geçirilmesi, vergilendirme, bilgilendirme ve farkındalık girişimleri halen %10 olan NBŞ kotasının artırılmaması ve gıdalarda kullanımının sınırlandırılarak sıkı denetimin sağlanması gerekiyor.

Yiyecek ve içecek etkileri üzerindeki şeker içeriğinin elde ediliş kaynağı ve früktoz oranı belirtilmek suretiyle Türk Gıda Kodeksi Şeker Tebliği’ne uygun şekilde şeker glikoz şurubu yüksek früktoz mısır şurubu invert ve benzeri şeklinde açık olarak yazılmasının sağlanması, sağlıklı beslenmenin teşvik edilmesi çalışmaları kapsamında endüstri tarafından reformülasyon yapılarak yüksek früktozlu mısır şurubu kullanım miktarlarının asgari düzeye indirilmesine destek olunması, toplumumuzda şeker tüketiminin azaltılması için tüketicinin bilgilendirilmesi tüm topluma bebeklik ve çocukluk çağından itibaren sağlıklı beslenme kültürünün tesis edilmesi noktasında dengeli beslenme politikalarının geliştirilmesi, Sağlık Bakanlığı’nın koordinatörlüğünde ilgili tüm sektörlerle ve kamu kuruluşlarıyla işbirliğinin sağlanması gerekmektedir. Sonuç olarak NBŞ sağlığa olumsuz yönden zararı vardı.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA