blackjack oyna

ŞEKER MİTİNGİNE YOĞUN KATILIM!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çorum'da şeker mitinginde konuştu.
Bu haber 2018-04-08 19:54:03 tarihinde eklenmiştir.

CHP’nin Çorum’da düzenlediği ‘Şeker vatandır, vatan satılamaz’ mitingi coşkulu geçti. Mitinge tüm CHP Genel Başkan yardımcıları, çok sayıda milletvekili, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, farklı siyasi parti temsilcileri, sendikalar, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve yaklaşık 10 bin kişi katıldı.

Kürsüye ilk gelen Çorum şeker İş Sendikası Başkanı Sefer kahraman, köylülerin yumurta satarak kurdukları fabrikaları sattırmayacaklarını söyledi. Çorum’da tarihi bir kalabalıkla fabrikaların satışına ‘Hayır’ dediklerini kaydeden Kahraman, “ Şeker vatandır. Vatan satılamaz” dedi.

Çorum’da Hürriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingte konuşan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mesaj göndererek; "Bu şeker fabrikalarını sana sattırmayacağım." dedi.Konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mesaj gönderen kılıçdaroğlu; “Şeker Fabrikasını Atatürk, İnönü kurmuş, Menderes kurmuş, Demirel, Ecevit kurmuş, Erbakan, Özal kurmuş. Hepsine de Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün başbakanlar şeker fabrikası kurmuş. Şeker fabrikası kurmayıp başbakanlık koltuğuna oturan bir kişi var. Onu da siz biliyorsunuz. Onun için şeker vatandır, vatan satılmaz diyoruz. Vatan kimin vatanı, Atatürkün vatanı, Menderes'in vatanı, Demirel'in vatanı, Erbakan'ın vatanı, Özal'ın vatanı. Hayatında şeker fabrikası kurmayan şimdi şeker fabrikalarını satacağım diyor. Niye satıyosun, kime satıyosun” diye konuştu.Kılıçdaroğlu şunları söyledi: "Bu miting bir parti mitingi değildir. Bir Cumhuriyet, vatan, şeker mitingidir, tarım, işçi mitingidir. Mitingin özü bu miting alın teri mitingidir. Her partiden insanın, siyasi görüşü ne olursa olsun alnının terine değer verdiğine inanıyorum. Şekere önem verdiğine inanıyorum. Türkiye’nin her tarafında fabrikalar olsun, insanlar huzur içinde evine dönsün diye düşünüyorum. Vatan sevgisi mitingidir. Şekere, fabrikaya, alınterine sahip çıkma mitingidir. Onun için şeker vatandır, vatan satılmaz diyoruz. Neden şeker fabrikaları satılmaz?

Önce tarihimizi bileceğiz. Cumhuriyet tarihini bileceğiz. Milli Kurtuluş savaşını bileceğiz. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşları milletle mücadele ettiler. Anadolu’nun her tarafında Kuvvay-i Milliye ateşleri yakıldı. Anadolu’nun her tarafında düşmanla mücadele ettik ve kazandık. Bir baktık toplu iğne üretemiyoruz. Sanayi diye bir şey yok. 1 kg. şeker üretemiyoruz. 1923 iktisat kongresinde şunları söyledi: Siyasi zaferler ekonomik zaferle taçlandırılmazsa devamlı olmaz ve ülke bağımsızlığını koruyamaz. Bunun üzerine Gazi Mustafa Kemal Atatürk şeker fabrikalarının, Sümerbankların temelini attı. Milli paramız ne zamandan beri milli bankalarda basıldı. 1930 yılına kadar bizim paramızı yabancı bankalar basıyordu. 1930 yılında merkez bankası kurulunca milli paramızı bastık. Milliyetçilik eylemle, fabrikayla, çalışmayla, emekle olur. Sözle olmaz. Yabancının ürettiğini tüketmek milliyetçilik değildir. Benim fabrikalarım çalışacak. Benim fabrikalarımda üretim olacak. Dünyanın her tarafına ürün satılacak. Bu toprakların ruhunda bu var. Onun için hep birlikte mücadele edeceğiz. Yumurta satarak, toprak bağışlayarak, her türlü özveride bulunarak şeker fabrikalarını kurduk. Bu nedenle bugün şeker fabrikaları bizim için çok önemli.Şeker Fabrikasını Atatürk, İnönü kurmuş, Menderes kurmuş, Demirel, Ecevit kurmuş, Erbakan, Özal kurmuş. Hepsine de Allah’tan rahmet diliyorum. Bütün başbakanlar şeker fabrikası kurmuş. Şeker fabrikası kurmayıp başbakanlık koltuğuna oturan bir kişi var. Onu da siz biliyorsunuz. Onun için şeker vatandır, vatan satılmaz diyoruz. Vatan kimin vatanı, Atatürkün vatanı, Menderes'in vatanı, Demirel'in vatanı, Erbakan'ın vatanı, Özal'ın vatanı. Hayatında şeker fabrikası kurmayan şimdi şeker fabrikalarını satacağım diyor. Niye satıyosun, kime satıyosun.Şeker pancarı üretiminde dünya 5.siyiz. Pancar sadece şeker değil. Şeker ve şeker pancarı bereketlidir. Fabrikaları bazen stratejiktir. Van’ın Erciş ilçesinde tek fabrika var. Bütün kasaba oraya bakıyor. Esnaf, çiftçi, işçi, herkes kazanıyor. Şimdi diyorlar ki orayı satacaz, sattıktan sonra kapatacağız diyorlar. Bu ne demektir, ben Erciş’i yok edeceğim. Senin feriştahın gelse kapatamaz. Rizenin çayı, Zonguldak’ın kömürü nasıl stratejikse şeker de öyle stratejiktir. Gerçi birilerinin sarayında şeker yok. Onun yerine bal kullanıyorlarmış. Millet 1 liraya muhtaç, asgari ücrete muhtaç, şeker fabrikalarının satışını durdurdum de tebrik edeceğim.

Vatan ve bayrak ne demektir, birilerine ders vermek lazım. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Peki vatan, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır diyor. Ben kendi toprağım için mücadele ettiysem işte o vatandır. O vatanda birlikte kardeşçe yaşamak istiyoruz.

Burada her partiden arkadaşım var. Her partiden vatandaşıma saygılıyım. Benim kitabımda söz konusu yandaş değil vatandaşdır. Vatandaş kazanıyorsa eyvallah. Vatandaş ihracat yapıyorsa eyvallah. Bir masaya otur eline al viski bardağını, dışardan mal gelsin, içerde üretmesin, Türkiye üretmesin, yabancılara muhtaç olsun, yabancı tekellere versin diyenlerin yanında değilim. Benim için vatan, vatandaş ve bayrak önemlidir.Vatanı vatan yapan kendi ülkesinde gidip askerliğini yapandır.

Artık Türkiye'yi yönetemiyorlar. Onun için koltuk ittifakı kurdular. Biz vatan ittifakı, millet ittifakı kuruyoruz. Biz koltuklara mahkum değiliz, Koltuğu istemiyoruz. Biz alınterinin hakkını vermek istiyoruz. Yakayı tefeciye kaptırdılar. Dışardakiler ne derse onu yapıyorlar. Bu fabrikalar zarar etmiyorlar, sizi kandırıyorlar. Zarar ettiriyorlar."

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle bitirdi: "Sizden son isteğim, Türkiye’nin 5 temel sorunu var. Dış politikada, ekonomide, eğitimde sorunumuz var. Beslenme, gıda alanlarında sorunumuz var. 5 temel sorunu aşmanın yolu üretimden geçiyor. Köylü, fabrika üretecek. Dünya markası kentler yaratmak zorundayız. Satarak, müflis tüccar gibi, batan geminin malları gibi satarak ihya olamayız. Kendi sorunlarımızı çözmek için kendimiz çaba harcayacağız. Egemen güçlere teslim olmayacağız. Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarak İslam dünyasına örnek olduk. Şimdi cumhuriyeti demokrasi ile, üretimle, alın teri ile taçlandıracağız. Gerginlik, kavga olmayacak. Barışı, huzuru bu topraklara getireceğiz. Mevlana, Hacı Bektaş, Yunus Emre, Erzurumlu Emrah gibi çalışacağız. Onların yol arkadaşı olacağız. "

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA