blackjack oyna

ŞEKER FABRİKASI 242 MİLYON TL ZARAR İLE SATILDI

Şeker-İş Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, 528 milyona satılan Çorum Şeker Fabrikası’nın 770 milyonluk bir değeri olduğunu belirterek, devletin zarar ettiğini ifade etti.
Bu haber 2018-04-10 17:23:42 tarihinde eklenmiştir.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz Pazartesi günü Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca yapılan ihalede Çorum Şeker Fabrikası 528 milyonluk bir bedelle satılmıştı. Sendika binasında bir basın toplantısı düzenleyen Şeker-İş Çorum Şube Başkanı Sefer Kahraman, mevcut durumu değerlendirdi.

Çorum Şeker Fabrikası’nın değerinden altına satıldığını vurgulayan Kahraman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulundu.

Kahraman, konuşmasında şöyle dedi:

“Bilindiği üzere şeker fabrikalarının özelleştirilmesi birkaç ay önce başlamıştı. En son Cuma günü itibariyle Kırşehir ve Bor fabrikaları, dün de Çorum ve Yozgat şeker fabrikaları satıldı.

Bu süreç içerisinde Çorum kamuoyuna, STK’lara desteklerinden, katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Çorum halkı, Çorum Şeker Fabrikası’nın önemli bir kuruluş olduğunu, ilimizin olmazsa olmazı olduğunu görüyoruz. Bunun en güzel örneği de burada 2 ciltlik kitabımız. Yaklaşık bin 881 sayfalık iki ciltlik kitabımız mevcut. Sendikamız tüm illerde bulunan STK’lardan alınan imzaları bir kitap haline getirdi. Çorum’da da yaklaşık 35 tane STK’mız bize destek verdi.

Bu süreç içerisinde şeker işçileri olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından elimizden geleni yaptık. Şeker işçisi gayet metanetli ve soğuk kanlı durumdadır.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hükümetimizin bir programıdır. Bu program çerçevesinde bugüne kadar yürütülen bir takvim vardır. Türkiye’de pancardan şeker üretiminin devam ettirilmesi gerektiğini belirtiyoruz. Aksi takdirde ülkemizin Pazar haline gelebileceğini söylüyoruz. Kaygılarımızda, endişemiz de budur. Alan insanlar bizi ilgilendirmiyor. Şahıslarla bir derdimiz yoktur.

Çorum Şeker Fabrikası dün itibariyle satıldı. Bugünün parasıyla 528 milyona satıldı. 2011 yılında yapılan özelleştirmelerde Özelleştirme İdaresi, ‘Biz fabrikayı değil, kotayı satıyoruz’ demişti. 2011 yılında 95 bin 750 ton kotamız vardı. Bu da 192 milyon 436 bin dolar ediyor. Bizim fabrikamız 128 milyon dolara satıldı. Yaklaşık 60 milyon dolarlık şeker fabrikası daha ucuza satıldı. Biz sendika olarak bunu söyledik.

Bizim hesabımıza göre fabrikamızın değer 770 milyondan aşağı olamaz. En azından böyle bir fiyat olması gerekiyordu. Maalesef bu rakamlara ulaşılamadı. Kamu burada zarar ediyor.

Bundan sonraki süreçte hukuki süreçlerimiz devam edecek. Bu saydığımız tezatların mahkemeye taşınacaktır. Şeker fabrikalarının satışının onaylanmasının hemen ardından dava açacağız. Bir önceki davanın da yakın süreçte sonuçlanmasını bekliyoruz.

Cumhurbaşkanımızın daha önce 2011 yılında kamu yararı gözetmediği gerekçesiyle iptal ettiği fabrikaların satışını bu şartlarda kesinlikle iptal edeceğini düşünüyoruz. Burada biz normal statüde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.

Halkımızın konuyla ilgili yorumlarında yüzde 90 oranında satılmasın talebi var. Şeker ile ilgili hiçbir bilgisi olmayan insanlar ‘Şeker fabrikaları zarar ediyor, satılsın’ diyorlar. Kamuoyu nezdinde istihdam ve katma değer katan bir sanayi kuruluşu böyle harcanmamalı. Bunun acısını biz millet olarak çektik, çekiyoruz hala.

Siyasi irade, ‘Bizim umduğumuzdan daha fazla fiyata satıldı’ diyor. Sizin tahmininiz neydi? Birilerinin tahminine göre fiyat belirlenmez ki. Bir bedel vardır ve bunun satışı buna göre yapılır.

İşçinin zarar görüp, görmeyeceğini bilmiyoruz. Belki şimdi zarar görmeyebilir, ancak 5 yıl sonra ne olacak? 5 yıl sonra Türkiye şeker üretmeyecek mi? 5 yıl sonra ne olacak? Böyle değişik cümlelerle halkı manipüle etmeye çalışıyorlar.”

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA