blackjack oyna

SURİYELİLERE DİL EĞİTİMİ VE İŞ İMKANI


Bu haber 2018-04-25 18:48:52 tarihinde eklenmiştir.


Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Çorum’da ki sığınmacılara dil ve meslek edindirme eğitimi vereceklerini duyurdu.
Çorum ‘da yaşayan mültecilerin sorunlarına yönelik İl İstihdam ve Meslek Edindirme Kurulu toplantısı Vali Necmeddin Kılıç başkanlığında toplanarak bazı kararlar alındı.
Bu kararlar kapsamında Çorum’da bulunan mültecilere dil ve meslek edindirme eğitimlerinin verileceği açıklandı. Çorum Valiliğinden yapılan açıklamaya göre; “Toplantıda alınan kararlar çerçevesinde ilimizde yaşayan sığınmacıların en büyük problemlerinden bir tanesinin Türkçe konuşma olduğu ve bunun bir an önce çözüme kavuşturulmasının gerektiği belirtilmiştir. Valimiz Sayın Necmeddin KILIÇ ilimizde yaşayan sığınmacılara yönelik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Türkçe dil eğitiminin verilmesi için gerekli çalışmaların yapılmasının, okulların ders saati dışında ise sığınmacılara yönelik dil kurslarında kullanılmasının yararlı olacağını belirtmiştir.
İl İstihdam ve Meslek Edindirme Kurulu toplantısında Valimiz Sayın Necmeddin KILIÇ ilimizde yaşayan geçici koruma ve uluslararası koruma kapsamında olan sığınmacıların işgücü piyasasına kazandırılması gerektiğini belirtmiş olup, sığınmacıların eğitim ve meslek durumlarının tespit edilerek bir mesleği ve becerisi bulunanların öncelikle dil eğitiminden geçirilerek istihdama dâhil edilmesinin önemini vurgulamıştır.
Bununla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Göç İdaresi Müdürlüğü ortaklaşa çalışarak ilimizde bulunan sığınmacıların dil eğitimi ihtiyacını tespit edecek ve sığınmacılar Türkçe dil eğitim kurslarına alınacaktır.” denildi.


SIĞINMACILARA GÜNLÜK 25 TL CEP HARÇLIĞI
Açıklamanın devamında ise İşkur tarafından programa alınan sığınmacılara günlük 25 Tl’lik cep harçlığı verileceği duyuruldu. “Her hangi bir mesleği olmayan sığınmacılar dil eğitimi ile eşgüdümlü olarak Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) ile Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından meslek edindirme kurslarına alınacaklardır. Meslek edindirme kurslarına katılacak sığınmacılara Çorum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü (İŞKUR) tarafından günlük 25 TL cep harçlığı verilecek ve devamında İŞKUR kayıtları yapılarak uygun işlere yönlendirilecektir.
İlimiz işgücü piyasasında kendisine uygun iş bulan sığınmacıları işe alacak işverenler e-devlet üzerinden başvuru yaparak çalışma izinlerini alıp sığınmacıları çalıştırmaya başlayacaklardır”

 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA