blackjack oyna

‘ÇORUM, ANTİBİYOTİK KULLANIMINDA 58. SIRADA’

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Çorum’da antibiyotikli reçete yüzdesinin %27,37 olduğunu belirterek, Çorum’un bu oranla Türkiye’de 58. sırada olduğunu söyledi.
Bu haber 2015-07-23 13:27:00 tarihinde eklenmiştir.

Akılcı antibiyotik kullanımı değerlendirildi

İl Sağlık Müdürlüğü, “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Değerlendirme Toplantısı” gerçekleştirdi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından planlanan ve Hacettepe Üniversitesi Akademisyenlerinin katkılarıyla “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Değerlendirme “ toplantısı düzenledi.

 Hitit Üniversitesi Rektörlük Konferans Salonunda düzenlenen toplantıya, İl Sağlık Müdürü İsmail Yücel, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Prof. Özkan Ünal, Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Koca, Tabipler Odası Başkanı Mustafa Azak, İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Ömer Sobacı, Çorum Tabip Odası Başkanı Mustafa Azak, 45. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Koca, doktorlar, eczacılar ve davetliler katıldı.

Saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel yaparken, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurum Başkanı Özkan Ünal da bir konuşma yaptı. 45. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Süleyman Koca’nın da bir sunum yaptığı program, sunumların ardından sona erdi.

 

‘Çorum, antibiyotik kullanımında 58. sırada’

İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Çorum’da antibiyotikli reçete yüzdesinin %27,37 olduğunu belirterek, Çorum’un bu oranla Türkiye’de 58. sırada olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından planlanan ve Hacettepe Üniversitesi Akademisyenlerinin katkılarıyla “Akılcı Antibiyotik Kullanımı Değerlendirme”  toplantısında konuşan İl Sağlık Müdürlüğü İsmail Yücel, Bakanlığın sağlık politikalarını özellikle insan odaklı yaklaşımlarla devam etmekte olduğunu söyledi.

Yücel, çok sayıda gerçekleştirilen hizmetlerde olduğu gibi yine insanımızın sağlığını korumaya yönelik akılcı antibiyotik kullanımı gibi çok önemli bir konuda ilimizde düzenlenen toplantıya destek ve katılımlarından ötürü tüm emeği geçenlere teşekkür ettiğini ifade ederek, “İlimizde gerçekleştirilen bu toplantının hekimlerimiz, sağlık çalışanlarımız ve halkımıza son derece yararlı olacağını düşünüyorum. Akılcı Antibiyotik Kullanımı özellikle ülkemizde gerek halkımızın sağlığı gerekse ülke ekonomisi açısından son derece önem arz etmektedir. Bu konudaki duyarlılığın hekimlerimiz başta olmak üzere tüm halkımız tarafından hissedilmesi ülkemizin sağlığı için elzemdir. Tüm dünyada yanlış, gereksiz, etkisiz ve yüksek maliyetli ilaç kullanımı çeşitli boyutlarda sorunlara neden olmaktadır. Bu etkiler arasında hastalık ve ölüm oranlarında artış olması, ilaçların yan etki riskinin artması, kaynakların yanlış tüketilmesiyle sonuçta temel ilaçlara bile ulaşılabilirliğin azalması, acil ve temel ilaçlara karşı gelişebilecek dirence dayalı olarak, tedavinin ekonomik ve sosyal maliyetinin artması sayılabilir. Bu nedenlerden dolayı dünyada çeşitli çözüm yollan üretilmeye, geliştirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda dünyada "Akılcı İlaç Kullanımı" çalışmaları sürdürülmektedir” dedi.

Yücel, “Dünya Sağlık Örgütü'nün tahminlerine göre, ilaçların % 50'sinden fazlası uygun olmayan şekilde reçetelenmekte, temin edilmekte veya satılmaktadır. Tüm hastaların yarısı da ilaçlarını doğru şekilde kullanamamaktadır. 2013 yılında ise aile hekimleri tarafından düzenlenen reçetelerin sayısı 116.063.545 olup bunların %33,95'i (39.403.316 reçete) antibiyotik içermektedir. Antibiyotik içeren reçete yüzdesine göre iller sıralamasında Çorum, %27,37 oranıyla Türkiye de 58. sıradadır. Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun. Sinop. Tokat, Trabzon ve Zonguldak’ın içinde bulunduğu Karadeniz Bölgesi'nde antibiyotik içeren reçete yüzde bölge ortalamasının %25.48 ve antibiyotik bulunan reçete sayısının ise 2.807.203 olduğu saptanmıştır. Çorum'un, bölge illeri arasında ise 3. sırada olduğu tespit edilmiştir. Sağlığımız ve geleceğimiz için yukarda belirtmiş olduğum hususların ne kadar önemli olduğu ortadadır. Çok daha yararlı bilgiler değerli katılımcılar tarafından sunulacağından şimdiden kendilerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor ilimizde böylesine önemli bir toplantının gerçekleştirilmiş olmasından dolayı şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

ETİKETLER : Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Çorum İl Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel Akılcı Antibiyotik Kullanımı Değerlendirme Toplantısı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanı Prof. Özkan Ünal Eczacılar Odası
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA