blackjack oyna

USLU, VEKİLLİĞİ HAVADA GÖRDÜ!

Çorum’da milletvekili listelerinin açıklanmasıyla birlikte en büyük sürpriz Ak Parti’de yaşandı.
Bu haber 2018-05-24 15:59:26 tarihinde eklenmiştir.

Çünkü listede olması beklenen Milletvekili Salim Uslu, liste dışı kalmıştı. Peki Uslu’yu liste dışına iken neydi? Uslu’nun liste dışını kalmasını kimi çevreler yadırgasa da kimileri oldukça olumlu baktı. Olumlu bakanlar çoğunluktaydı ve bunlar Uslu’nun her yaptığı açıklamanın partiye büyük zarar verdiği düşünüyordu.

NE ÇEKTİYSE DİLİNDEN ÇEKTİ

Birkaç atasözümüz var mesela “Ne çektiyse dilinden çekti. Dilin kemiği yoktur. Bıçak yarası geçer dil yarası geçmez. Baş dille tartılır. Bana benden her ne olursa, başım rahat bulur dilim susarsa ” diye. İşte Uslu’da tamda bu oldu. Ne çektiyse dilinden çekti. Kişilerin ne kadar akıllı, ne kadar düşünceli oldukları söyledikleri sözlerle ölçülür. Çünkü konuşmaların tutarlı ve yerinde olup olmaması böyle bir ölçüm için en elverişli yolların başında gelir.

24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel Seçimlerinde liste dışı kalan Çorum Milletvekili Salim Uslu’nun neden tercih edilmediği tamamen dilin yüzündendir. Uslu’ya ülke kamuoyundan ilk tepki rahmetli CHP Milletvekili Kamer Genç’i kürsüden iterek uzaklaştırması oldu. Belki fanatik parti çevrelerinde bu olumlu karşılansa da sağduyulu tüm çevrelerde tepkiyle karşılandı.YEREL ÖLÇEKLİ TEPKİ

Salim Uslu, ilk yerel büyük tepkiyi havaalanı konusunda yaptığı açıklama ile aldı. Çorum’da herkesin konuştuğu havaalanı konusunda bir açıklamada bulunan Uslu, “Hayatında uçağı havada gören kimse bile çıkıyor her şeyimiz var havaalanımızda olsun diyor. Birkaç kişi istiyor diye havaalanının peşine düşecek değiliz. Çorum havaalanı verimli değil” diye yaptığı açıklama çok başını ağrıttı.

Havaalanı konusunda yaptığı talihsiz açıklamalarla yoğun tepki toplayan Uslu, geri adım attı ”Yanlış anlaşıldım” dedi ve ”Çorum’a havalimanı istemeyen namerttir” diye açıklamalarda bulundu. Ancak Uslu’ya tepkiler dinmedi.

İKİ ARADA BİR DEREDE KALDI

Yaptığı her açıklama iyide olsa, kötüde olsa kimseye yaranamayan Uslu, hata üzerine hata yapmaya başladı. Uslu, sonraki günlerde yaptığı açıklamalarında ise partisini karşısına aldı. Çorum Şeker Fabrikasının özelleştirmesi sürecinde “Çorum Şeker Fabrikasının açık ve net olarak satılmasını doğru bulmuyorum” şeklinde beyanlarda bulunan Uslu, bu kez de partisini karşısına aldı. İki arada bir derede kalan, biranda partili partisiz tüm vatandaşların yanı sıra Ak Parti kurmaylarının da istemediği siyasetçi haline gelen Uslu, resmen dilini tutamamasının bedelini liste dışı kalarak ödedi.

HAK-İŞ’E DÖNER Mİ?

Üst üste vekillik yapıp siyasetle yoğrulan Salim Uslu’nun önünde iki seçeneğin olduğu dillendiriliyor. Birincisi Uslu, 15 yıl başkanlığını yürüttüğü ve halen onursal başkanlık görevini yürüttüğü Hak-İş’e geri dönecek, ikincisi ise önümüzdeki yıl yapılacak olan seçimlerde doğum yeri olan Alaca ilçesine belediye başkanı olacak. İlk olarak sendikaya dönüşünü ele alacak olursak bunun çok zor olduğu belirtiliyor. Buna ihtimal vermeyenler Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Aslan’ın sendika içerisinde büyük güç sahibi olduğu ve arkasındaki siyasi gücüde katması halinde elinden başkanlığı kimsenin alamayacağı dile getiriyorlar.

Mahmut Arslan’ın kim olduğuna bir bakacak olursak çalışma hayatına 1974 yılında Deniz Kuvvetleri Gölcük Tersane Komutanlığı’nda elektrik teknisyeni olarak başladı. Daha sonra Konya'ya gelerek, 1979 yılında Konya Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı’nda elektrik teknisyeni olarak çalışmaya başladı.

2. OLAĞAN GENEL KURUL’UNDA GENEL MALİ SEKRETER OLDU

Bu yıllarda, (daha önce çeşitli sivil toplum örgütlerindeki faaliyetlerinin bir uzantısı olarak) sendikal hareketin içerisinde yer aldı ve bir grup çalışma arkadaşı ile Sendikamız Hizmet-İş'in başta Konya Belediyesi olmak üzere, çevre belediyelerdeki örgütlenme çalışmalarını yürüttü. Sendika Hizmet-İş'in 1982 yılı sonunda yapılan 2. Olağan Genel Kurulu’nda Genel Mali Sekreterliğe seçildi.

6 KEZ GENEL SEKRETER SEÇİLDİ

Daha sonra sırasıyla 1983, 1986, 1989, 1992, 1995 ve 1999 yıllarında yapılan Olağan Genel Kurullarda Genel Sekreterlik görevine seçildi. 3 Kasım 2002 tarihinde yapılan Milletvekili Genel Seçimlerinde Manisa Milletvekili olan Hüseyin TANRIVERDİ'nin istifası ile boşalan Genel Başkanlık için Genel Yönetim Kurulun oybirliğiyle aldığı karar ile Genel Başkanlık görevine seçildi.

2007’DE GENEL BAŞKAN OLDU

6-7 Eylül 2003 tarihlerinde yapılan 9. Olağan Genel Kurullarda, 25-26 Ağustos 2007 tarihlerinde yapılan 10. Olağan Genel Kurullarda ve 23 – 24 Temmuz 2011 tarihinde yapılan 11. Olağan Genel Kurullarda Genel Başkanlığa tekrar seçildi. Hak-İş Konfederasyonu Yönetim Kurulu'ndaki görevleri ise; 26-28/11/1999 tarihinde yapılan Hak-İş Konfederasyonu 9. Olağan Genel Kurulu'nda Hak-İş Genel Teşkilatlanma Sekreterliği'ne seçildi. Yayımlanmış Yoksulluk, İşsizlik, Sendikal Dünya ile İstihdamın Geliştirilmesi, Çalışma Hayatında Küresel Kriz isimli iki kitabı bulunuyor.

ALACA’YA BAŞKAN OLUR MU?

Görüldüğü gibi uzun yıllar başkanlığını yaptığı sendikaya dönmesi zor gözüken Salim Uslu’nun ismi başkan bir başkanlık içinde geçiyor. Milletvekilliği yaptığı dönemlerde Çorum yerine Alaca milletvekili gibi davranan Salim Uslu’nun aklında vekilliği sona erdiğinde doğum yeri olan Alaca’ya belediye başkanı olarak dönmeyi geçirdiği konuşuluyor. Ancak Alacalı vatandaşlar bununda zor olduğunu dile getiriyorlar.

Salim Uslu’nun Hak-İş Sendikası Başkanı iken Soros’un kurduğu Açık Toplum Enstitüsü’nün Danışma Kurulu Üyeliği de yapmıştı. Açık Toplum Enstitüsü’nün Danışma Kurulunun 2003- Kasım 2004 döneminde Uslu’yla birlikte Nebahat Akkoç (Kadın Merkezi Başkanı), Özlem Dalkıran (Uluslararası Af Örgütü eski Türkiye temsilcisi), Neşe Düzel (Gazeteci), Ahmet İnsel (Bilgi Üniversitesi Öğretim üyesi), Osman Kavala (Kavala Şirketler Grubu Başkanı, TESEV YK.Üyesi, Helsinki Yurttaşlar Derneği Kurucu Üyesi), Eser Karakaş (Bahçeşehir Ü. Öğretim üyesi), Oğuz Özerden (Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı,TESEV YK. Üyesi, Açık Radyo Kurucusu,), Can Paker (Danışma Kurulunun Başkanı, Türk Henkel Genel Müdürü, TÜSİAD YK.Üyesi,Sabancı Holidng YK.Üyesi, TESEV YK Bşk,) gibi isimler yer almıştı.

SALİM USLU’NUN ÇALIŞMA VE SİYASİ HAYATI

1976 yılında Hak-İş’in Kuruluşu ve sendikal faaliyetlere başlayan Uslu, 1977 1984 döneminde Bayındırlık ve İskân Bakanlığında görev aldı. 1980 – 1995 döneminde Hak-İş Konfederasyonu Genel Eğitim Sekreteri, Öz Gıda-İş Sendikası Genel Sekreterliği, 1995 – 2011'de Hak-İş Konfederasyonu ve Öz Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı oldu.

2011 – 2015'te 24. Dönem Çorum Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İdare Amiri oldu.

Salim Uslu,26. Dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi Çorum Milletvekili olarak yeniden meclise girdi.

Uslu, evli ve 3 çocuk babasıdır.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA