blackjack oyna

8 BİN 998 POLİS, 5 BİN 867 ASKER İHRAÇ EDİLDİ

18 Temmuz’da sona ermesi beklenen OHAL’in son KHK’sı ile FETÖ’ye ağır darbe vuruldu. 4 vali yardımcısı ile 4 kaymakamın da arasında olduğu 18 bin 632 kişi kamudan ihraç edildi. Çorum'da ise 12 kamu görevlisi görevinden alındı
Bu haber 2018-07-09 15:52:29 tarihinde eklenmiştir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir daha uzatılmayacağını açıkladığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ ve PKK ile mücadele için ilan edilen Olağanüstü Hal Uygulaması (OHAL) kapsamında çıkarılan 701 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) devlet kurumlarında ‘derinlere’ saklanan kozmik FETÖ’cüler ayıklandı. Derin temizlikte 18 bin 632 personel kamudan ihraç edildi. 18 Temmuz’da süresi uzatılmayarak son verilmesi beklenen OHAL KHK’sında 8 bin 998 ihraçla ilk sırayı alan Emniyet Genel Müdürlüğü’nü, 3 bin 77 kişiyle Kara Kuvvetleri, bin 949 kişiyle de Hava Kuvvetleri, ve bin 126 kişiyle Deniz Kuvvetleri takip etti.
PASAPORTLAR DA İPTAL
KHK 701’e göre, terör örgütlerine veya devletin mili güvenliğine karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan 18 bin 632 kişi, başka hiçbir işleme gerek kalmaksızın kamu görevinden çıkarıldı. Bu kişilere ayrıca herhangi bir tebligat yapılmayacak. Haklarında ayrıca özel kanun hükümlerine göre işlem tesis edilecek. Kamu görevinden çıkarılan kişilerin, mahkumiyet kararı aranmaksızın rütbe ve/veya memuriyetleri alınacak. Bu kişiler görev yaptıkları teşkilata yeniden kabul edilmeyecek. Bu kişiler, bir daha kamu hizmetinde istihdam edilemeyecek, doğrudan veya dolaylı olarak görevlendirilemeyecek. Bunların uhdelerinde bulunan her türlü mütevelli heyet, kurul, komisyon, yönetim kurulu, denetim kurulu, tasfiye kurulu üyeliği ve sair görevleri de sona ermiş sayılacak. İlgili kişilerin silah ruhsatları, gemi adamlığına ilişkin belgeleri ve pilot lisansları iptal edilecek. Bu kişiler oturdukları kamu konutlarından veya vakıf lojmanlarından on beş gün içinde tahliye edilecek. Bu kişiler özel güvenlik şirketlerinin kurucusu, ortağı ve çalışanı olamayacak. Bu kişilerin pasaportları iptal edilecek. 701 sayılı KHK ile 148 kişi de kamudaki görevlerine iade edildi. Bu kişilerin on gün içerisinde göreve başlamayanları çekilmiş sayılacak.
TÜM HAKLARI ÖDENECEK
Bu kapsamda göreve başlayanlara, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihten göreve başladıkları tarihe kadar geçen süreye tekabül eden mali ve sosyal hakları ödenecek. Bu kişiler, kamu görevinden çıkarılmalarından dolayı herhangi bir tazminat talebinde bulunamayacak.
Bu personelin görevlerine iadesi, kamu görevinden çıkarıldıkları tarihte bulundukları yöneticilik görevi dışında öğrenim durumları ve kazanılmış hak aylık derecelerine uygun kadro ve pozisyonlara atanmak suretiyle de yerine getirilebilecek. Buna ilişkin işlemler ilgili bakanlık ve kurumlar tarafından yürütülecek. İade edilen kişilerin kurumlarına göre dağılımları şöyle:
“Diyanet İşleri Başkanlığı 30, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu 1, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü 1, Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürlüğü 1, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 6, Milli Eğitim Bakanlığı 1, Kara Kuvvetleri Komutanlığı 58, Hava Kuvvetleri Komutanlığı 27, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı 15, Yükseköğretim Kurumları 8.”
1526 RÜTBE SÖKÜLDÜ
Kurumlarından emekliye sevk edilen, kendi isteğiyle emekli olan, istifa eden veya başka bir sebeple ayrılanlardan, terör örgütlerine veya milli güvenliğe karşı faaliyette bulunan yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti, iltisakı veya bunlarla irtibatı olduğu değerlendirilen Türk Silahlı Kuvvetleri’nden 324, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden bin 167 ve Jandarma Genel Komutanlığı’ndan 35 kişinin rütbesi alındı. Bunların arasında eski Kara Harp Akademisi Komutanı tümgeneral Selim Mert ile eski Genelkurmay Harekat Plan Daire Başkanı tümgeneral Baki Kavun da bulundu. TSK’dan geçen yıl emekli edilen aralarında eski Şırnak’taki 48. Hudut Tugay Komutanı tuğgeneral Rıdvan Yücel Yıldız ile Tunceli’deki 4. Komando Tugay Komutanı tuğgeneral Ömer Faruk Cantenar’ın da olduğu 7 general ve amiralin de rütbeleri söküldü.
O İSİMLER DE İHRAÇ EDİLDİ
KHK 701 kapsamında TSK’dan ihraç edilen subayların arasında itirafçılık oyunuyla kafa karıştırmaya çalışan Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Güler’in eski koruması yüzbaşı Burak Akın ile eski Hava Kuvvetleri Komutanı Abidin Ünal’ın emir subayı hava piyade binbaşı Abdurrahman Akay da yer aldı. KHK ile büyük çoğunlu açıkta olan, geçici görevle uzaklaştırılan ve aralarında itirafçıların da bulunduğu 6 binden fazla subay, astsubay ihraç edildi. FETÖ’nün Hava Kuvvetleri’ndeki mahrem yapılanmasına yönelik dava kapsamında 76 “mahrem imam” ile 81 askeri personelin yargılandığı davanın sanıkları arasında yer alan kurmay yarbay Nail Bülbül de son KHK ile ihraç edildi. Eski Harp Okulu Alay Komutanı hava pilot kurmay albay Hakan Aksoy da ihraç listelerinden yer aldı.
12 DERNEK VE 3 GAZETEYLE BİR TV KAPATILDI
KHK 701 ile Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği’nin de aralarında olduğu 12 dernek ile 3 gazete ve 1 televizyon kanalı kapatıldı. Kapatılan dernekler, Adıyaman Fem Dershanesi Mezunları ve Mensupları Derneği (Adıyaman), Furkan İlim ve Hizmetleri Derneği (Ankara), Suffem Eğitim ve Yardımlaşma Derneği (Ankara), Anadolu İlim Kültür Eğitim Yardımlaşma Derneği (Ankara), Furkan Eğitim ve Hizmet Derneği (Gaziantep), Özer Hukuk ve Düşünce Derneği (Kahramanmaraş), Kahramanmaraş Uluslararası Öğrenciler Derneği (Kahramanmaraş), Kilis İmam Hatip Lisesi Mensupları ve Hafızları Derneği (Kilis), Beyaz Laleler Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği (Kocaeli), Furkan Eğitim ve Dayanışma Derneği (Malatya), Samsun Özgürlükçü Gençlik Derneği (Samsun) ile Viranşehir Sanayici ve İşadamları Derneği (Şanlıurfa) yer aldı. İstanbul’da yayım yapan Halkın Nabzı ve Özgürlükçü Demokrasi ile Diyarbakır’da çıkan Welat gazetelerinin yanı sıra Avantaj TV’nin (Avantaj Televizyon Yayın Hizmetleri AŞ) yayım hayatı sona erdirildi.

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNDEM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA