blackjack oyna

ACİLDE 650 BİN KİŞİ TEDAVİ EDİLDİ

HİTİT ÜNİVERSİTESİ Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Ünitesinde yılda 650 bin hastaya acil servis hizmeti verildiği belirtildi.
Bu haber 2015-09-18 00:22:47 tarihinde eklenmiştir.

Yaklaşık 550 bin sahip Çorum’da acil servisteki doluluk oranının %120’ler seviyesinde gerçekleştiğini belirten Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, “550 bin kişilik şehirde 650 bin nüfusumuza göre çok fazla bir oran. Vatandaşlarımızdan istediğimiz bu konuda daha duyarlı olmalarıdır. Bazen acillik durumu olmayan insanlarda geliyor. Bu yüzden fazla yoğunluk oluşuyor bunun sonucu olarak bazen gerçekten acil durumda olan vatandaşlarımıza ulaşamıyoruz” dedi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, hastanede yapılan yeni yatırım ve hizmetlerle ilgili olarak bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Çorum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Opr. Dr. Ömer Sobacı’nın da hazır bulunduğu toplantıda, hastanede hayata geçirilen yeni yeniliklerle ilgili olarak bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, hastanede uygulamaya koydukları yeni yeniliklerle vatandaşlara daha rahat bir ortamda daha hızlı bir şekilde sağlık hizmeti vermeyi amaçladıklarını söyledi.

 

‘ORTALAMA HASTA BEKLEME SÜRESİNDE İYİ DURUMDAYIZ’

Sağlıktaki en önemli şikâyet konularından birisi olan hasta bekleme süresinde aldıkları tedbirlerle çok iyi bir konuma geldiklerini ve bu konuda birçok Avrupa ülkesinden çok daha iyi konumda olduklarını ifade eden Zehir, “şu anda hastanemizde ortalama hasta bekleme süresi 41 dakikadır. Bu süre birçok Avrupa ülkesine göre gayet iyi bir süredir. Dünyada ortalama bekleme süresi 46 dakikadır. ABD gibi gelişmiş bir ülkede ise bu süre 50 dakikadır. Bizde ise bu süre 41 dakika.  Amacımız bu süreyi 30 dakikanın altına düşürmektir” dedi.

 

ACİLDE 650 BİN KİŞİ TEDAVİ EDİLDİ’

Acil servislerde yılda ortalama 650 kişiye acul servis hizmeti verdiklerini, bu sayının 550 bin nüfusa sahip olan Çorum için oldukça büyük bir rakam olduğunu dile getiren Zehir, “Hollanda’nın nüfusu 12 milyon ama burada acile gelen yıllık hasta sayısı 840 bin civarında. Bizde ise 550 bin kişilik şehirde 650 bin. Bu rakam nüfusumuza göre çok fazla bir oran. Vatandaşlarımızdan istediğimiz bu konuda daha duyarlı olmalarıdır. Bazen acil durumu olmayan insanlarda acile geliyor ve bu yüzden fazla yoğunluk oluşuyor. Bunun sonucu olarak bazen gerçekten acil durumda olan vatandaşlarımıza ulaşamıyoruz. Bu konuda halkımızdan duyarlılık bekliyoruz” şeklinde konuştu.

 

HASTANEYE ÜÇ YENİ DOKTOR

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, hastanedeki hekim kadrosuna 3 yeni takviye daha yaptıklarını da bildirdi.

Pediatrik endokrinoloji uzmanı Yrd. Doç. Havva Nur, kronik yara ve diyabetik ayak yara bakım hastaları için genel cerrahi doktoru Gen. Cer. Op. Dr. Murat Kendirci, deri ve zührevi hastalıkları bölümde ise Prof. Dr. Ferda Altus’un göreve başladıklarını ifade eden Sinan Zehir, yeni doktorların gelmesiyle artık bu bölümlerde başka illere hasta sevkine ihtiyaç kalmayacağını bildirdi.

 

YABANCI UYRUKLU GÖÇMEN BİRİMİ

Sorunların hızlı çözülmesi ve gerekli bilgilendirilmenin yapılması için birçok yeni birim oluşturduklarını anlatan Sinan Zehir, “Ülkemizde göçmenlerin çoğalmasıyla birlikte şehrimizde de göçmen sayısı bir hayli artmıştır. Hastanemizde herhangi bir sorunla karşılaşılmaması için Yabancı Uyruklu Birim kuruldu. Ayrıca hastalarımızın direk iletişime geçmesi istek, şikâyet ve memnuniyetlerini ifade etmeleri için Hasta İletişim Birimi, çalışanlarımızın haklarını ve isteklerini almak için de Çalışan Hakları Birimleri kurduk” dedi.

 

ENGELLİLER İÇİN YENİ DÜZENLEMELER

Hastanede engelli vatandaşlar içinde birçok yeniliklerin getirildiğini anlatan Sinan Zehir, “Hastanede engelli hastalarımız için yeni düzenlemeler yaptık. Bunlar arasında; çağrı butonu, tekerlekli araba ve eleman istemek için 1098 nolu telefon hattı, engelli otoparkı ve görme engelli vatandaşlarımız için de brail alfabesi ile hazırlanmış krokiler yapılmıştır” dedi.

 

HASTANEYE YENİ CİHAZLAR

Hastanede hizmet kalitesini artırmak için bazı bölümlerde yeni cihazlar aldıklarını ifade eden Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir, alınan yeni cihazlarla ilgili şu bilgileri verdi:

“Hastanemizde eskiden içerisinde röntgen filmlerinin bulunduğu zarflarla gezilirdi. Bu durum hem çirkin bir görüntü hem de tıbbi bir atık oluşturuyordu. Bunun önüne geçmek için CD robot aldık. Artık çekilen grafileri hastalarımıza zarf içinde değil CD ortamında veriyoruz.

Bunun yanında hastanede Kimyasal Biyolojik Radyasyon ve Nükleer Tehlikeli Maddeler (KBRN) ünitesi kurulurken, kardiyoloji birimine EKO cihazı alındı. Eski Ameliyathanelerdeki anestezi cihazları en üst cihazlarla değiştirilirken,  meme kanseri için dijital mamografi cihazı ve göz için lazer cihazları alınmıştır.

Hastane içinde ve dışında acil durumlara erken müdahale etmek amacıyla hastane içerisine acil çağrı butonları yerleştirildi”

 

KAN ALMA BÖLÜMÜ GENİŞLETİLDİ

Hastanenin kan alma bölümünün yetersiz olması nedeniyle kan alma bölümünü üç katına çıkardıklarını anlatan Sinan Zehir, “Kan alma bölümü artık daha büyük ve artırılan personel sayısıyla hizmet etmeye devam edecek. Ayrıca hastane bahçesinin yağmur, kar gibi yağışlardan sonra çamur haline gelmesini engellemek amacıyla komple asfaltladık”  şeklinde açıklamada bulundu. 

ETİKETLER : Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Yrd. Doç. Dr. Sinan Zehir
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA