blackjack oyna

HER ÇOCUK ÖZELDİR

Çorum’un seçkin gazetelerinden olan Çorum Dost Haber internet sitesinde her hafta ben ve arkadaşlarım sizlerle olmanın mutluluğunu yaşayacağız.
Bu makale 2016-04-18 11:26:24 eklenmiş ve 649 kez görüntülenmiştir.
Elif KANAT

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü, topluma hizmet uygulamaları kapsamında ‘Öğretim Görevlisi Tuncay DEMİRTAŞ’ danışmanlığında sizlere ‘Çocuklarda Özel Öğrenme Güçlüğü (Disleksi)’ hakkında bilgilendirmeler yapacağım.

Özel öğrenme güçlüğü, çocuğun zekasının normal veya normalin üstünde olmasına rağmen yaşı, zekası ve verilen eğitim düzeyine göre beklenen düzeyde öğrenememesidir. Herhangi bir zihinsel, işitsel ve görme engeli olmayan bir öğrenci okuma yazmada zorluk çekiyorsa akla gelmesi gereken ilk sorun ‘Disleksi’ olmalıdır. Bu tanının konulabilmesi için gereken ilk şart ise çocuğun zekasının normal veya normalin üzerinde olmasıdır. Çünkü zeka geriliği olan çocukların yaşadığı öğrenme sorunları özel öğrenme güçlüğü değildir. Genel olarak dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılması ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir bozuluktur. Bu bozukluk az okumakla veya matematiği sevmemekle oluşmaz. Aksine çocuk okuma yazmada güçlük yaşadığı için derslerden, okumaktan kaçınır. Disleksi zihinsel bir yetersizlik değildir ve zeka ile ilişkisi yoktur. Hatta zeka düzeyi çok yüksek çocuklarda da görülmektedir. Özel öğrenme güçlüğü olan bireyler zeka düzeyleri  düşük olmadığı gibi özel yeteneklere de sahip olabilirler. Buna en önemli kanıt ise sanatçılar ve bilim adamlarıdır. Albert Eistein, Leonardo da Vinci, Tom Crouse verilebilecek en iyi örneklerdendir.

Özel öğrenme güçlüğünün nedenleri nelerdir?
Özel öğrenme güçlüğü doğum öncesinde annenin; yetersiz beslenmesi, kullandığı ilaçlar, geçirdiği alerjiler sonucunda oluşabilir. Doğum sırasında oluşan beyin hasarı, uzun ve zor doğum da nedenler arasındadır. Veya doğum sonrasında erken yaşta geçirilen ateşli hastalık, başa hızlı darbe, tümör sonucunda oluşabilir. Özel öğrenme güçlüğünün bir diğer nedeni ise kalıtsal bozukluklardır. Kan uyuşmazlığı, ailede özel öğrenme güçlüğü olan başka bireylerin olması gibi.  “Günümüzde, çeşitli kuramlar ve varsayımlar olmasına rağmen, disleksinin nedeni ve  tedavi yolu bilinmemektedir. Bu nedenle, çocuğumuz disleksi ise, neden disleksi olduğuna takılmayıp, bundan sonra ne yapmalıyız sorusu üzerine odaklanılmalıdır.” (Farklı Çocuklar Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri)

Özel öğrenme güçlüğünün belirtileri nelerdir?
Özel öğrenme güçlüğü olan çocuklarda genellikle dil gelişiminde bozukluklar görülür. Bunlar konuşmanın gecikmesi, kelime dağarcığının yavaş gelişmesi, konuşma bozukluğu, telaffuz sorunları şeklinde olabilir. Yetersiz motor gelişimi de görülür. Bunlar ise; koordinasyon güçlüğü, sakarlık, sözlü yönergeleri dinleme ve izlemede güçlüklerdir. Bellek ve dikkat problemleri de oldukça sık görülür. Disleksi olan çocuklar harf ses ilişkisini öğrenmede, yaşıtlarıyla ilişkilerinde, konuşurken sözcük bulmada güçlük yaşarlar. Bir çocuğa okul öncesi dönemde disleksi tanısının konulması oldukça güçtür. Okul döneminde olan disleksi çocukların okul başarısı zeka düzeyine göre oldukça düşüktür. Okuma becerisi, hızı ve niteliği yaşıtlarına göre geridedir. Okul öncesi dönemdeki çocuklar gibi motor becerilerinde, sözel yönergeleri anlama ve uygulamada zorluk çekerler.  Okuma ve yazma sırasında genellikle harf atlarlar. Daha öncede belirttiğim gibi disleksi tedavisinde önemli olan ne ve nasıl olduğu değil ne yapılması gerektiğidir.

Tedavi-Öneriler
Özel öğrenme güçlüğünün tedavisi eğitimdir. Bu eğitim çocuğun akranlarına verilen eğitimden farklıdır. Çocuk akranlarıyla birlikte eğitimini alırken; eksiklik yaşadığı alanda bireysel ya da grup halinde özel eğitime alınır. Eğitimleri; motor, dil ve zihinsel becerilerinin geliştirilmesini kapsar. “Eğitimlerinde görsel, işitsel, dokunma ve kinestetik algının geliştirilmesini, dikkat ve bellek, ardışıklık yeteneklerinin arttırılmasını, motor koordinasyon becerilerinin geliştirilmesini içermektedir. Ayrıca dinleme, konuşma, okuma-yazma (dil) becerilerinin geliştirilmesi, kavram ve düşünme süreçlerinin gelişiminin desteklenmesinin bu süreç eğitimi içerisinde yer almaktadır. Özel öğrenme güçlüğünü ortadan kaldıracak bir ilaç tedavisi bulunmamaktadır. Ancak bu sorunun yanı sıra dikkat eksikliği, aşırı hareketlilik, depresyon, kaygı bozukluğu gibi başka psikiyatrik bozukluklar eşlik ediyorsa bunların ilaçla tedavisi düşünülmelidir.” (Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi)
Unutayalım ki çocuklar bizlerin geleceğidir. Onların tüm sorunlarıyla ilgilenmeli, gerekli desteği vermeliyiz. Her çocuk özeldir ve farklıdır. Çocukları yetersizlik ve güçlük çektikleri alanlara göre sınıflamak yerine; uygun eğitim verip destekleyerek geleceğe dahiler yetiştirebiliriz.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA