blackjack oyna

ÇEVRECİ ÇOCUKLAR


Bu makale 2016-04-22 09:20:00 eklenmiş ve 344 kez görüntülenmiştir.
TUBA CANLICA

Merhabalar, Çorum’un bu nezih gazetesinde Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği Bölümü öğretmen adayları olarak bir dönem boyunca siz değerli okuyucularımızla birlikte olmanın sevincini yaşayacağız. 

Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Cengiz YILDIRIM danışmanlığında sizlerle tüm toplumların em önemli problem olarak gördüğü eğitimde anne-baba rolleri ve çocuk gelişimi hakkında bilgiler paylaşacağız. 

Çevre kirliliğinin, bitki ve hayvan türlerini tehdit edebilecek boyutlara ulaşması çevre eğitiminin yaygınlaştırılması gerektiğinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. 

Çevre eğitimi ne kadar erken yaşta başlarsa o kadar iyidir. Çünkü okul öncesi ve okul çağlarında oluşan ilgiler ve tutumlar gelecekteki istendik davranışların temelini oluşturur. 

Özellikle çocukluk çağında ve genç yaşta oluşan değer yargıları tutumlar erken yaşlarda doğayla ilişkilerinde empatinin gelişmesi ve doğaya karşı sevginin oluşmasında oldukça önemlidir. 

İnsanlar sevdiklerini korurlar. Bundan dolayı çocuklara hayvan ve bitkileri sevdirmek, çevre eğitiminin en temel amaçlarından birisi olmalıdır. Okul öncesinde çevre eğitimi, belirli bir etkinlik saatiyle sınırlandırılmayıp her etkinlikle ilişkilendirilerek verilmelidir. Bunun için de her öğretmen çevre sorunlarına karşı duyarlı olmak yani çevre bilincine sahip birey olmak zorundadır. 

Çevre bilincinin geliştirilmesinde bitki ve hayvanları tanıtma, onlara karşı olan ilgiyi arttırma, hayvanlara karşı olan korku ve fobileri yıkma temel hareket noktasıdır. Yapılan araştırmalar çocukluklarında bitki ve hayvanlarla ilgilenen ve doğada çocukluk yaşantıları olan bireylerin ileriki yaşamlarında çocukluklarında bu davranışları yapmayan bireylere göre çevre sorunlarına karşı daha duyarlı olduklarını ortaya koymaktadır. 

Çevre eğitimi okul öncesi dönem çocuklarının gelişimlerini desteklemek açıcından önemlidir. Örneğin çevre eğitimi sırasında koşma, atlama, yürüme vb. hareketlerle büyük kas becerileri; tutma, atma gibi küçük kas becerileri desteklenmektedir. Bilişsel olarak sınıflandırma, neden-sonuç ilişkisi kurma, analiz becerileri ve yaratıcılık desteklenecektir. Sosyal açıdan çevresini farklı özelliklerle tanıma, kurallara uyma, sorumluluk alma gibi becerileri gelişir. Duygusal açıdan empati kurma, bağımlılık, öz güven, öz saygının gelişimi söz konusudur. Dil gelişimi açısından da yeni kelimelerin öğrenilmesi, ifade edici dil becerilerinin desteklenmesi sağlanır. 

Çocuklara çevre eğitimini kazandırmak için çocukların canlılarla empati kurmasını sağlayacak aktiviteler geliştirilebilir.  Öğretmenler ders planlarını hazırlarken fen ve çevre eğitimi faaliyetlerini birbiriyle ilişkilendirebilmelidir. 

Çocuklara ‘Büyüyünce denizleri temiz tutmak için neler yapacaksın?’ gibi sorular sorularak çevresel sorunlar üzerinde düşünmeleri sağlanabilir. Çocuklarla hayvanat bahçesi ziyaret edilebilir. Fidan dikme, bitkileri inceleme gibi doğa faaliyetleri yapılabilir. 

Çocukların doğaya doğanın da çocuklara ihtiyacı var. Onların açık havada özgürce oynamaya, koşmaya, görmeye, keşfetmeye ihtiyaçları var. Sağlıklı olabilmek için, hayata hazırlanabilmek için doğaya ihtiyaçları var. Bu yüzden çocuklarımızı çevreci birer birey olarak yetiştirmeliyiz. 

KAYNAKÇA 

www.dergipark.ulakbim.gov.tr 

www.tused.org 

antalyahalideedipadivaranaokulu.meb.k.12.tr

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA