blackjack oyna

ÇOCUKLARDA PAYLAŞMA


Bu makale 2016-04-25 09:31:34 eklenmiş ve 485 kez görüntülenmiştir.
TUBA CANLICA

Topluma Hizmet Uygulamaları kapsamında öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Cengiz YILDIRIM danışmanlığında sizlerle tüm toplumların em önemli problem olarak gördüğü eğitimde anne-baba rolleri ve çocuk gelişimi hakkında bilgiler paylaşacağız.

Üç yaşına gelen çocuk psikolojik gelişim açısından artık ‘ben merkezli’ yaşamdan sosyalleşme dönemine geçmiştir. Anneden ayrılma ve kendi sınırlarını saptama ve dünyayı keşfetme aşamalarını tamamlayan çocuk ‘öteki’leri ve ‘ben de ‘ kavramlarını öğrenmeye; karşılıklı etkileşim içerisine girmeye başlar. 2 yaş grubundaki 10 tane çocuğu alsak bir odaya koysak ve oyun oynasalar; bu çocukların 10’u da oyun oynar. Ama bu oyun kendi oyunlarıdır. İşte bu yaş çocukları kendi dünyalarında ‘ben merkezli’ yaşar ve oynarlar. Daha sonra 3 yaş civarında artık başkalarının da olduğunun farkına varırlar. O zaman da ‘ben’ den ‘biz’ e geçiş dönemi başlar.

Çocukların paylaşmayı bilmemesi 2-3 yaş çocuk sahibi anne babaların en belli başlı şikayetleri arasında gelir. Nesneleri kontrol, çevreyi kontrol gibi konular çocuğa bir yandan da kaybetme kaygısını yükler. Oyuncak arabasını oyun arkadaşıyla paylaşması söylendiğinde çocuk, arabayı verdiğinde geri alıp alamayacağını bile bilmemektedir. Dolayısıyla arabası üzerindeki kontrolünü ve sahiplik duygusunu yitirme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Doğal olarak tepkisi ‘hayır’ olacaktır. Çocuğun paylaşmaya verdiği bu kaygılı ve öfkeli tepki bir yetişkine anlamsız görünebilir, ancak bu tepkinin çocuğun gelişimsel dönemine ait doğal bir tepki olduğunu hatırlamakta fayda var. Paylaşma duygusu çocuklarda doğuştan gelen bir duygu değildir. Bu yaşamda deneyimler ile zaman içinde kazanılacak bir durumdur.

Paylaşmayı sağlamak adına çocuğu zorlamak, baştan kaybetmektir. Paylaşmaya yanaşmadığı zaman oyuncağını elinden zorla almak , tehdit etmek ya da bu nedenle ceza ve benzeri yaptırımlar uygulamak sadece öfke doğurur. Çocuğa insiyatifin kendisinde olduğunu hissettirmek gerekir. ‘Şimdi hep beraber arabalar ile oynayalım. Arkadaşına hangi arabanı vermek istersin?’ diye sorulabilir. Böylece çocuk karar verme ve seçim yapmada insiyatifin kendisinde olduğunu hisseder. Olumlu pekiştireçler ile davranışa geri bildirim verilmesi gereklidir.

‘Akşam misafirliğe arkadaşın gelecek. Onun dokunmasını istemediğin oyuncaklarını kaldırmalısın.’ Böyle bir ön hazırlıkta çocuk yine kontrolün kendisinde olduğunu, ebeveynlerinin de onun özeline saygı duyduğunu görebilecektir.

Çocuklardan gece yataklarına yatırılırken günün anılarını anlatmaları istenebilir. Böylece paylaşmanın sadece nesne paylaşımından ibaret olmadığı, duyguların ve düşüncelerin de paylaşılabileceği öğretilebilir.

KAYNAKÇA: www.e-psikiyatri.com

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA