blackjack oyna

HAYALİ ARKADAŞ


Bu makale 2016-05-02 09:19:52 eklenmiş ve 68472 kez görüntülenmiştir.
Elif KANAT

Amasya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Öğretmenliği bölümü, topluma hizmet uygulamaları kapsamında ‘Öğretim Görevlisi Tuncay Demirtaş’ danışmanlığında sizlere ‘Okul Öncesi Dönemde Hayali Arkadaşlar’ hakkında bilgilendirmeler yapacağım.

Hayali arkadaş, çocuğun zihnindeki hayal ile gerçek arasındaki farkın çok belirgin olmadığı okul öncesi dönemde sık görülen bir durumdur. Bu dönemde bazı çocuklar bir kediyi, köpeği ya da bir kuşu arkadaş olarak seçerken; bazıları ise hiç kimsenin göremeyeceği, sadece kendisinin bildiği bir hayali arkadaş yaratırlar. “Bazen çocuklarımızın kendi kendilerine konuştuklarını sanıp şaşırırız. Bazen onların keyifle, sohbet ederek, eğlenerek ama yalnız başlarına odalarında oyunlar oynadıklarına şahit oluruz. Aslında yalnız mıdırlar? Onlara sorarsanız alacağınız cevap ‘Hayır anne, hiç olur mu?!’ olacaktır. Çünkü yanlarında bizim göremediğimiz, seslerini duyamadığımız ama çocuklarımız için orada olan minik hayali arkadaşları vardır.” (2011)  Bu durum dışarıdan bakıldığında kimi zaman endişe verir. Fakat çocuk için normal gelişimin bir parçasıdır. Hayali arkadaşlara, okul öncesi dönem olan 3-4 yaşlarında çok sık rastlanır. Hayali arkadaş, çoğu zaman çocuğun oyununa eşlik eden, her zaman yanında olan arkadaşıdır. Çocuk onunla yemek yer, gittikleri yerde yanına otururlar, aile içinde onun da konuşmasına izin verirler, hayali arkadaşına isim bile verirler. Hatta kimi zaman siz yanına oturacağınız zaman “Dur oturma! Az kalsın onu eziyordun!” gibi sözler de söylerler. Çocuğa göre hayali arkadaşı son derece gerçektir. Hemen hemen her çocukta yaşanır. Hayali arkadaşlar edinme bir hastalık değildir. Okul öncesi dönemde sık görülen bu durum, çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Hayali arkadaşları olan çocukların daha yaratıcı ve zeki olduklarını ortaya koyan araştırmaların var olduğundan bahsetmek mümkündür.

Hayali Arkadaşın Çocuğa Faydaları

“Hayali arkadaş, çocuklara kendi kimliğinin farkına varmasında güvenli bir yoldur. Hayali arkadaş, özellikle yaşıtlarıyla bir arada olamayan yalnız çocuklar için yakın bir oyun arkadaşıdır. Çocuk hayali arkadaşını kontrol edebilir, ona hükmedebilir. Dolayısıyla hayali arkadaşı vasıtasıyla ona zarar veren diğer çocukları tanımlayabilir ve onlarla baş edebilir. Hayali arkadaşlar gelecekteki arkadaş ilişkilerini prova etmelerine yardımcı olur. Hayali arkadaş, çocuğun hayal dünyasını istediği gibi keşfetmesine neden olur. Çocuk hayali arkadaşı ile büyümeye yönelik adımları daha cesaretle atmaktadır. Gelecekte nasıl bir yaşantı isteğini göstermesi açısından önemlidir. Dil gelişiminin başladığı dönemde hayali arkadaşın önemli katkıları bulunmaktadır. Çünkü hayali arkadaş onun sözünü kesmeden ilgi ile dinlemektedir. Aynı zamanda çocuklar hayali arkadaşları ile günlük hayatlarında açığa çıkaramadıkları güdülerini ortaya koyarak anlatmaya çalışırlar.” (Çelik, 2010)

Aileye Öneriler

Öncelikle anne-babalar çocuğun hayali düşüncelerini kabul etmeliler. Kesinlikle hayali arkadaş reddedilmemeli, yok sayılmamalıdır. Hayali arkadaş ile ilgili çocuğa sorular sormamalı, onlarla konuşmaya çalışmamalı, kızılmamalıdır. Bu durumda çocuk hayali arkadaşıyla gizli konuşacak ve aile bireylerinden saklayacaktır. Bu da çocuğun yaratıcılığına müdahale etmek demektir. Çocuğun tek arkadaşının ‘hayali arkadaş’ olmasına izin verilmemelidir. Ancak bunu çocuğa kızarak ya da onu uyararak sağlamak doğru değildir. Çocuk akranlarının olduğu, sosyalleşebileceği ortamlara götürülmelidir. Böylece hayali arkadaşlıktan gerçekliğe doğru bir geçiş dönemi yaratırsınız ki bu gayet sağlıklıdır. Bu konuda elinizden geldiğince ona yardımcı olacağınızı bilmesi sağlanmalıdır. Çocukta hayali arkadaşın olması normal karşılanmaktadır. Fakat çocuğun okul döneminin başlaması ile giderek azalıp kaybolması beklenmektedir. Çocuk okul dönemine geldiğinde yaşıtları ile zaman geçirip, oyun oynamanın daha eğlenceli olduğunu anlar ve zamanla hayali arkadaş unutulur. Eğerki çocuk sadece hayali arkadaşlarıyla oynuyor, sadece hayali arkadaşlarıyla konuşuyorsa ve bu durum ilkokul başlarında görülmeye devam ediyorsa bu patolojik bir durumdur  ve bir uzmana danışmakta yarar vardır.

 Kaynakça

http://www.hthayat.com/anne-ve-cocuk/cocuk/haber/655890-cocuklarin-hayali-arkadaslari-olmasi-bir-rahatsizlik-mi

http://www.aktuelpsikoloji.com/hayali-arkadaslar-915yy.htm

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA