blackjack oyna

ÇOCUKLARDA TEMİZLİK ALIŞKANLIĞI


Bu makale 2016-05-09 08:47:39 eklenmiş ve 84964 kez görüntülenmiştir.
TUBA CANLICA

Temizlik bütün bireyler için sağlıklı olmanın başlıca kurallarından biridir. Çocukların sağlıklı büyümesindeki rolü ise çok önemlidir.

Temizlikle ilgili basit işlemler çocuklukta alışkanlık olarak kazandırılır. El yıkamak, okul öncesi yaşta öğretilecek ilk davranışlardan olmalıdır. Oyunlarla, hikayelerle, resimlerle, filmlerle temizlik eğitimi vermek etkin ve kalıcı alışkanlıklar sağlar.

Çocuklara temizlik alışkanlığı kazandırmak için şunlar yapılabilir:

Model olmak: Çocuklar anne-babalarını izlerler ve izlediklerini kaydederler. Anne ile aynanın karşısında dişlerini fırçalayan, babası ile birlikte saçlarını tarayan çocuğun bu temel alışkanlıkları kazanma olasılığı artacaktır.

Keyifli hale getirmek: El-yüz yıkamak, diş fırçalamak gibi temel alışkanlıkları ailece keyifli bir paylaşım haline getirmenin yolları aranabilir. Biraz yaratıcılık çok büyük farklar yaratabilir.

Resimli notlar asmak: Çocuklara özellikle öz bakım becerileri ile ilgili hatırlatmalar yapmak, ‘Hadi hadi’ ler ile iş yaptırmak her anne-baba için yorucudur. Bunun yanı sıra sürekli uyarıldığını düşünen çocuğun tepkisel davranarak bunları aksatma olasılığı da oldukça yüksektir. Bunun yerine yapılmasını beklenen davranışları resimli notlar haline getirip evin çeşitli yerlerine asmak işe yarayabilir. Örneğin; banyo aynasındaki renkli şirin bir diş fırçası ile dişlerin resmi hatırlatıcı olarak anne-babanın uyarısından daha az tepkisel davranışa neden olacaktır.

Olumlu davranışı ödüllendirmek: Çocukların geliştirmesi beklenen davranışı gösterdiklerinde bu davranışın mutlaka fark edilmesi ve fark edildiğinin gösterilmesi gerekir. Ödüllendirmek sadece maddi ödül ile olmaz hatta tam tersi ‘aferin’ denmesi, misafirlerin yanında çocuğun davranışının övülerek anlatılması en etkili ödüllerdir.

Kişisel temizlik kadar evin düzeni ve temizliğinde de çocuğun sorumluluk alması sağlanmalıdır. Herkesin yemekten sonra tabağını lavaboya götürmesi, evde bir hafta sonu temizlik partisi vermek gibi küçük düzenlemeler çocuğun temizlik alışkanlığı kazanmasında yardımcı olabilir.

KAYNAKÇA:

www.guncedanismanlik.net

sso.meb.k12.tr

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
Arşiv Arama
- -
Çorum Dost Haber
© Copyright 2018 Dost Haber. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA